Naujausių fizinio aktyvumo rekomendacijų laikymasis esant padidėjusiai kardiometabolinei rizikai

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2022,
t. 24,
Nr. 2,
p. 93 -
100

Santrauka

Fizinė nejudra yra nepriklausomas kardiometabolinių ligų – prediabeto, antro tipo cukrinio diabeto, metabolinio sindromo ir nutukimo rizikos veiksnys. Naujausios fizinio aktyvumo (FA) rekomendacijos pateikiamos 2020 m. Pasaulio sveikatos organizacijos FA ir sėslaus gyvenimo būdo gairėse bei 2021 m. Europos kardiologų draugijos širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos gairėse. Įrodyta, kad reguliarus FA, bent 150 min./sav. vidutinio intensyvumo arba 75 min./sav. didelio intensyvumo aerobinis FA arba vidutinio ir didelio intensyvumo FA derinys didina jautrumą insulinui, mažina hipertrigliceridemiją, arterinį kraujospūdį ir kardiometabolinę riziką.

Tikslas – apžvelgti, kaip padidėjusią kardiometabolinę riziką turintys asmenys laikosi naujausių FA rekomendacijų, ir pateikti priemones, galinčias padidinti jų FA.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Atlikta 53 mokslinių straipsnių apžvalga. Straipsnių buvo ieškoma „PubMed“, „Embase“, „ScienceDirect“, „ClinicalKey“, „Cochrane Library“ duomenų bazėse. Analizuotos tik anglų kalba skelbtos pu­blikacijos.

Rezultatai. Remiantis apžvelgtų mokslinių publikacijų duomenimis, rekomenduojamo FA lygio nepasiekia daugiau nei pusė prediabetu, antro tipo cukriniu diabetu sergančių ar nutukimą turinčių tiriamųjų. Iš visų kardiometabolinėmis ligomis sergančių pacientų minimalaus FA rekomendacijų dažniausiai laikosi asmenys, kuriems nustatytas metabolinis sindromas. Objektyviai išmatuotas padidėjusią kardiometabolinę riziką turinčių asmenų FA lygis yra dvigubai mažesnis už FA, įvertintą pagal klausimynų atsakymus. Išskirtos aštuonios FA skatinančios grandys: specialisto priežiūra, stebėjimas ir palaikymas, elgesio keitimas, edukacinė veikla, į pacientą orientuota priežiūra, savęs valdymas, nusistatymas ir įgyvendinimo  forma. Siekiant didinti padidėjusios kardiometabolinės rizikos asmenų FA, gali būti taikoma motyvacinė konsultacija, jos derinys su pozityvia psichologija, išrašomas fizinio aktyvumo „receptas“, rekomenduojami įvairūs FA rodiklius registruojantys nešiojamieji prietaisai bei išmaniosios technologijos.

Išvados. Padidėjusią kardiometabolinę riziką turintys asmenys yra fiziškai aktyvūs, tačiau jų FA lygis yra mažesnis, nei rekomenduojama gairėse. Minimalaus FA rekomendacijų nesilaiko daugiau nei pusė prediabetu, antro tipo cukriniu diabetu sergančių ar nutukimą turinčių asmenų. Įvairios FA skatinimo priemonės yra veiksmingos didinant padidėjusios kardiometabolinės rizikos asmenų FA.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness