Širdies susitraukimo dažnio matavimo įrangos palyginamoji analizė, jos taikymas įvairioms fizinėms treniruotėms

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2022,
t. 24,
Nr. 1,
p. 40 -
44

Santrauka

Fizinio krūvio širdies susitraukimų dažnis (ŠSD) ir jo stebėsena leidžia palaikyti optimalų treniruotės intensyvumą ir taip pasiekti maksimalią fizinio aktyvumo naudą sveikatai. Treniruotės metu viršijant rekomenduojamą individual fizinio krūvio intensyvumą galima sukelti tiek trumpalaikę, tiek ilgalaikę žalą sveikatai, todėl itin svarbu tiksliai registruoti ŠSD realiu laiku. Tam gali būti naudingi labai paplitę nešiojamieji prietaisai - ŠSD registratoriai.

Tyrimo tikslas - apžvelgti naujausius mokslinius tyrimus, vertinančius įvairaus pobūdžio ŠSD registratorių tikslumą ir patikimumą, su vartotoju susijusius aspektus bei prietaisų taikymą įvairaus pobūdžio fizinėms treniruotėms.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Atlikta 29 mokslinių publikacijų apžvalga. Straipsniai buvo atrinkti iš „PubMed“ ir „Cochrane Library“ duomenų bazių, naudojant šiuos angliškus paieškos žodžius: heart rate monitors, wearable devices, training, exercise, accuracy. Į apžvalgą įtrauktos paskutinių penkerių metų publikacijos anglų kalba.

Rezultatai. Remiantis apžvelgtų mokslinių publikacijų duomenimis nustatyta, kad skirtingų nešiojamųjų ŠSD monitorių tikslumas skiriasi ir priklauso nuo įvairių veiksnių. Elektrodo veikimu pagrįsti ŠSD monitoriai tiksliausi, o jų tikslumas labiausiai priklauso nuo fizinio krūvio intensyvumo. Optinių ŠSD registratorių tikslumui įtakos turi daugiau veiksnių - treniruotės pobūdis ir intensyvumas, prietaiso tvirtinimo ant kūno vieta ir individualios, su vartotoju susijusios ypatybės, pavyzdžiui kūno odos spalva arba kūno masės indeksas.

Išvados. Iš rinkoje esamų nešiojamųjų prietaisų didžiausiu tikslumu pasižymi ant krūtinės ląstos tvirtinami, elektrodo veikimu pagrįsti ŠSD registratoriai. Optinių ŠSD registratorių tikslumas labai priklauso nuo fizinės veiklos pobūdžio ir fizinio krūvio intensyvumo. Su vartotoju susiję ypatumai taip pat gali skirtingai paveikti įvairių ŠSD registratorių tikslumą.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija