biožymenys

Jūs esate čia

Santrauka

Įvadas. Daugelis miRNR buvo tyrinėjamos kaip perspektyvūs molekuliniai papilinės skydliaukės karcinomos biožymenys. Tačiau duomenų apie miRNR raiškos ir metastazių kaklo limfmazgiuose ryšį yra nedaug. Analizuojant miRNR raiškos duomenis būtų galima pagerinti pacientų, sergančių papiline skydliaukės karcinoma, ikioperacinį ištyrimą, ypač vertinant pakitimus kaklo limfmazgiuose.

LT

Įvadas. Galutinės stadijos inkstų nepakankamumu sergantiems ligoniams, gydomiems pakaitine inkstų terapija, širdies ir kraujagyslių ligų bei bendro mirtingumo rizika yra daug didesnė, palyginti su bendra populiacija. Ankstesniuose darbuose nustatėme, kad kraujagyslių kalkėjimas yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių, lemiančių didesnę širdies ir kraujagyslių ligų riziką dializuojamiems ligoniams.

LT

Galutinės stadijos inkstų nepakankamumu sergantiems ligoniams, gy­domiems pakaitine inkstų terapija, širdies ir kraujagyslių ligų ir bendro mirtingumo rizika yra daug didesnė, palyginti su bendra populiacija. Tradicinių rizikos veiksnių korekcija, sėkmingai sumažinusi mirtingu­mą ir sergamumą bendroje populiacijoje, hemodializuojamiems ligo­niams nebuvo susijusi su geresnėmis baigtimis, todėl pastaruoju metu vis daugiau dėmesio kreipiama į netradicinius, tik lėtine inkstų liga ser­gantiems asmenims būdingus rizikos veiksnius.

LT

Miokarditas - miokardo uždegimo liga, kurią dažniausiai sukelia įvai­rūs infekcijos agentai. Tai viena svarbiausiu dilatacinės kardiomiopatijos priežasčių visame pasaulyje, o širdies transplantacijos šiuo metu dažniausiai atliekamos dėl dilatacinės kardiomiopatijos. Ligos progre­savimo mechanizmai iki liekamosios kardiomiopatijos arba savaiminio pasveikimo iki šiol nėra aiškūs, tačiau daugelis moksliniu tyrimu pa­tvirtina, kad pagrindinį vaidmenį atlieka metaloproteinazės ir ekstraceliulinio matrikso remodeliacija.

LT

Įvadas. Endotelio disfunkcija (ED), laikoma ankstyvąja kraujagyslių li­gų stadija, gali būti įvertinama naudojant laboratorinius biožymenis, pavyzdžiui, tirpiąsias adhezijos molekules. Augant susidomėjimui vita­mino D svarba kardiologijoje, didėja poreikis ieškoti šio vitamino sąsajų su ED biožymenimis.

LT

Vertinant ligonius, kuriems yra ūminis ir lėtinis širdies nepakankamu­mas (SN), vis plačiau naudojami įvairūs biožymenys. Galektinas-3 yra naujas, moksliniais tyrimais patvirtintas ir klinikinėje praktikoje pra­dėtas naudoti prognozinis SN biožymuo. Galektinas-3 yra beta-galaktozidą surišantis baltymas (lektinas), kuris reguliuoja miokardo fibro­zės ir remodeliacijos procesus, lemiančius SN išsivystymą ir progresa­vimą. Galektinas-3 skatina makrofagu migraciją, fibroblastu prolifera­ciją ir kolageno sintezę, tuo potencijuodamas fibrozės procesus miokar­de.

LT

Šiame straipsnyje apžvelgiamas cigarečių rūkymo poveikis įvairių ate­rosklerozės patogenezės grandžių žymenims. Cigarečių rūkymas ir bu­vimas aplinkoje, kurioje rūkoma (pasyvus rūkymas), yra reikšmingas aterosklerozės rizikos veiksnys. Rūkymo sukelta širdies ir kraujagyslių ligų rizika yra tiesiogiai susijusi su surūkomų cigarečių skaičiumi ir su rūkymo trukme.

LT
© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness