miRNR reikšmė papilinės skydliaukės karcinomos metastazėms kaklo limfmazgiuose diagnozuoti

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2022,
t. 24,
Nr. 2,
p. 63 -
68

Santrauka

Įvadas. Daugelis miRNR buvo tyrinėjamos kaip perspektyvūs molekuliniai papilinės skydliaukės karcinomos biožymenys. Tačiau duomenų apie miRNR raiškos ir metastazių kaklo limfmazgiuose ryšį yra nedaug. Analizuojant miRNR raiškos duomenis būtų galima pagerinti pacientų, sergančių papiline skydliaukės karcinoma, ikioperacinį ištyrimą, ypač vertinant pakitimus kaklo limfmazgiuose.

Tyrimo tikslas. Nustatyti ir palyginti papilinės skydliaukės karcinomos su metastazėmis kaklo limfmazgiuose ir papilinės skydliaukės karcinomos be metastazių kaklo limfmazgiuose miRNR raiškos profilius.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose atlikto perspektyviojo tyrimo metu 60-čiai tiriamųjų iš skydliaukės mazgų plonos adatos aspiratų medžiagos išskirtos RNR buvo ištirta miRNR raiška naujos kartos sekoskaitos metodu. Visiems 60 pacientų atlikta tiroidektomija: histologiškai 33 pacientams diagnozuota papilinė skydliaukės karcinoma be metastazių kaklo limfmazgiuose, 15 pacientų – papilinė skydliaukės karcinoma su metastazėmis kaklo limfmazgiuose ir 12 pacientų – nepiktybiniai skydliaukės mazgai.

Rezultatai. Tarp papilinės skydliaukės karcinomos su metastazėmis ir papilinės skydliaukės karcinomos be metastazių grupių dešimties miRNR raiškos skirtumas buvo reikšmingas (pokytis, kai raiška didėja ar mažėja >2, p < 0,05).

Išvados. miRNR raiškos analizė plonos adatos aspiratuose galėtų būti naudojama ikioperaciniam papilinės skydliaukės karcinomos progresavimui nustatyti. Norint šiuos duomenis pritaikyti klinikinėje praktikoje, reikia atlikti didelės imties kohortinius tyrimus, siekiant ištirti miRNR prognostinę ir diagnostinę vertę. Patobulinus miRNR tyrimo metodų standartizavimą, būtų galima plačiau taikyti šį metodą nustatant individualias skydliaukės karcinoma sergančių pacientų gydymo strategijas. Tai leistų sumažinti pooperacinių komplikacijų skaičių ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija