Mažų vaikų, sergančių ūminiu gastroenteritu, serumo elektrolitų ir gliukozės koncentracijos pokyčiai

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2009,
t. 11,
Nr. 1,
p. 3 -
6
Autoriai: 

Įvadas. Kūdikių ir mažų vaikų sergamumas ūminiu gastroenteritu yra didelis, todėl kelia nemažai rūpesčių. Vemiant ir viduriuojant netenka­ma vandens ir elektrolitų. Darbo tikslas - nustatyti mažų vaikų, sergan­čių ūminiu gastroenteritu ir turinčių lengvą ar vidutinę dehidrataciją, kraujo serumo elektrolitų bei gliukozės koncentracijų pokyčių dažnį.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Vilniaus universiteto vaikų ligoni­nėje ištirti 6-48 (20±11) mėn. amžiaus 44 vaikai. Visiems vaikams buvo kruopščiai surinkta ligos anamnezė, įvertinti klinikiniai duomenys, iš­tirta veninio kraujo elektrolitų (natrio, kalio, kalcio, chloridu ir gliuko­zės) koncentracija.

Rezultatai. Vidutinė gastroenterito trukmė iki hospitalizacijos bu­vo 31±17,5 val. Lengva dehidratacija diagnozuota 32 (72 %), o vidutinė - 12 (28 %) pacientų. Rotaviruso antigenas nustatytas 75 % atveju. Elek­trolitų apykaita buvo sutrikusi 70,5 %, gliukozės - 61 % vaikų, sergančių ūminiu gastroenteritu. Hipokalcemija ir hiponatremija nustatyta ati­tinkamai 34 % ir 39 %, o hiperkalemija - 7 % vaikų. Didesni elektrolitų koncentracijos pokyčiai buvo rasti 20 %, o gliukozės koncentracijos su­mažėjimas 18 % ligonių.

Išvados. Daugeliui mažų vaikų, sergančių ūminiu gastroenteritu ir turinčių lengvą ar vidutinę dehidrataciją, buvo sutrikęs elektrolitų ba­lansas, tačiau ryškesnis buvo tik penktadaliui. Natrio, kalcio ir gliuko­zės koncentracija dažniausiai buvo sumažėjusi, o kalio ir chloridų - ne­daug padidėjusi.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness