Lyčių skirtumai tarp pacientų, sergančių širdies ir kraujagyslių ligomis

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2023,
t. 25,
Nr. 2,
p. 124 -
129

Santrauka

Tyrimo tikslas. Šio darbo tikslas yra apžvelgti naujausią literatūrą, aprašančią skirtingą tarp lyčių širdies ir kraujagyslių ligų raišką, kliniką ir rizikos veiksnius.

Tyrimo metodai. Mokslinės literatūros šaltinių paieškai pasirinktos publikacijų duomenų bazės PubMed ir Cochrane Library, taip pat specializuota informacijos paieškos sistema Google Scholar.

Išvados. Apibendrinus įvairių mokslinių tyrimų rezultatus galima teigti, jog dažniausiai pasitaikanti lyčių skirtumų priežastis yra moterų reprodukcinė sistema kartu su lytiniais hormonais. Estrogenų koncentracija kraujyje yra svarbus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys (jie turi antiaritminių, antiaterosklerozinių ir antihipertenzinių savybių). Tai rodo, kad vis daugiau pomenstruacinio amžiaus grupių moterų serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Simptomų raiška taip pat skiriasi – moterys dažnai jaučia daugiau simptomų nei vyrai. Kitas svarbus aspektas – nėštumo komplikacijos, kurios padidina moterų sergamumo širdies ir kraujagyslių ligomis bei mirtingumo riziką. Nutukimas, antsvoris ir ilgalaikis didelis svoris po nėštumo padidina kumuliacinę nėštumo komplikacijų riziką, dėl kurios moterims išsivysto širdies ir kraujagyslių ligos ir jų mirtingumo rizika tampa didesnė, palyginti su vyrais. Tačiau aterosklerozinė širdies ir kraujagyslių liga vyrams išsivysto anksčiau ir dažniausiai pasireiškia sunkesnė vainikinių arterijų aterosklerozė nei moterims, dėl to miokardo infarktas paprastai vyrus ištinka 10 metų anksčiau ir yra susijęs su platesne aterosklerozės lokalizacija nei moterims.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija