Hipertriglicerideminis pankreatitas: klinikinis atvejis ir literatūros apžvalga

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2020,
t. 22,
Nr. 1,
p. 3 -
9

Santrauka

Įvadas. Ūminis pankreatitas išsivysto dėl fermentinės kilmės kasos ir peripankreatinių audinių uždegimo, kurį dažniausiai sukelia alkoholio vartojimas, tulžies pūslės ir latakų akmenligė bei hipertrigliceridemija. Hipertrigliceridemija yra trečia pagal dažnį ūminio pankreatito priežastis, sudaranti nuo 1 iki 14 % visų ūminio pankreatito atvejų. Hipertriglicerideminio pankreatito rizika ypač padidėja, kai trigliceridų koncentracija kraujyje viršija 11,3 mmol/l. Tikslus ligos patogenetinis mechanizmas nėra aiškus, tačiau manoma, kad padidėjęs laisvųjų riebalų rūgščių ir chilomikronų kiekis lemia padidėjusį plazmos klampumą, kuris gali paskatinti kasos audinio išemijąbei uždegimą. Pagrindiniai hipertriglicerideminio pankreatito klinikiniai simptomai (skausmas, pykinimas, vėmimas) dažniausiai niekuo nesiskiria nuo bet kokios kitos kilmės pankreatito, tačiau siekiant išvengti tolesnio organų pažeidimo būtina nustatyti pankreatito priežastį ir skirti tinkamą gydymą.

Klinikinis atvejis. Šiame straipsnyje aprašomas 44 metų vyro, kuris kreipėsi į ligoninę dėl 9 dienas trunkančio intensyvėjančio pilvo skausmo ir pykinimo, klinikinis atvejis. Atlikus laboratorinius tyrimus buvo nustatyti padidėję uždegimo rodikliai, šiek tiek padidėjęs lipazės aktyvumas ir labai sunki hipertrigliceridemija. Radiologiniai tyrimai parodė ūminio pankreatito požymius. Pacientui diagnozuotas ūminis hipertriglicerideminis pankreatitas ir taikytas specifinis gydymas plazmaferezėmis. Gydymo metu trigliceridų koncentracija kraujyje smarkiai sumažėjo ir paciento būklė labai pagerėjo.

Išvados. Hipertrigliceridemija yra viena iš ūminio pankreatito priežasčių. Siekiant išvengti tolesnio kasos ir kitų organų pažeidimo, svarbu laiku pradėti ne tik standartinį (infuzinė terapija, skausmo malšinimas, dieta), bet ir specifinį hipertrigliceridemijos (plazmaferezė, intraveninis insulinas, fibratai) gydymą.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness