Žmogaus papilomos viruso infekcijos paplitimas tarp nevaisingų porų, kurioms taikyta pagalbinio apvaisinimo procedūra

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2018,
t. 20,
Nr. 4,
p. 250 -
254

Įvadas. Su vaisingumo problemomis pasaulyje susiduria kas septinta šeima. Jeigu partneriai gyvena reguliarų, lytinį gyvenimą ir nevartoja jokių apsisaugojimo nuo nėštumo priemonių, tačiau nepastoja per vienerius metus, pora laikoma nevaisinga ir pradedama tirti bei gydyti. Kai kuriais atvejais nevaisingumą galima gydyti tik pagalbinio apvaisinimo būdu.

Darbo tikslas - nustatyti žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijos paplitimą tarp nevaisingų porų, kurioms taikyta pagalbinio apvaisinimo procedūra Lietuvoje, bei ŽPV infekcijos reikšmę spermos kokybės rodikliams.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Tyrime dalyvavo VUL SK Vaisingumo centre apsilankiusių 100 pacientų - 50 porų, kurioms buvo taikytas pagalbinis apvaisinimas. Visų dalyvių amžiaus vidurkis 36,2 metų. Tiriamoji medžiaga moterims - gimdos kaklelio nuograndos, vyrams - spermos mėginiai, surinkti masturbacijos būdu po 3-4 dienų abstinencijos. Mėginiai buvo tiriami RT-PGR metodu. ŽPV DNR nustatyta nukleino rūgšties amplifikacijos tyrimo metodu, siekiant aptikti ir diferencijuoti klinikinėje medžiagoje esančius didelio onkogeniškumo ŽPV 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66 ir 68 tipus pagal amplifikuotų produktų hibridizaciją matuojant fluorescenciją realiu laiku. Spermos rodiklius embriologai vertino pagal PSO 2010 metų rekomendacijas.

Rezultatai. Ištyrus ŽPV infekcijos paplitimą tarp nevaisingumo problemų turinčių porų nustatyta, kad ŽPV infekuotos 18 iš 50 tirtų porų (36 %). Iš jų ŽPV infekcija rasta 22 % tirtų moterų (11/50) ir 20 % (10/50) vyrų. Nustatyta ŽPV infekcijos koreliacija su spermogramos parametrų rezultatais. Esant teigiamam ŽPV rezultatui spermos mėginyje, nustatyti ir infekuotos spermos pakitimai (dažniausiai oligospermija ir astenospermija). Net 80 % iš ŽPV teigiamų mėginių spermos pakitimai buvo susiję su sumažėjusiu judrumu ir koncentracija. 65 % neigiamų ŽPV mėginių spermos kokybės pakitimų nerasta.

Išvados. ŽPV paplitimas tarp porų, kurioms taikyta pagalbinio apvaisinimo procedūra, sudaro 36 %. Tarp porų, kurių vyrų spermogramos rodikliai buvo pakitę, ŽPV paplitimas buvo didesnis nei tarp porų, kurių vyrų spermos rodikliai buvo normalūs. Atlikto tyrimo rezultatai leidžia teigti, kad dėl ŽPV infekcijos gali nukentėti spermos kokybė, o tai lemia porų nevaisingumą.

 

© 2021, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija