TROPOMIOZINO LEMIAMAS KRYŽMINIS REAKTYVUMAS: KLINIKINIS ATVEJIS

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2019,
t. 21,
Nr. 4,
p. 178 -
180

Santrauka

Įvadas. Tropomiozinas yra vienas iš pagrindinių krevečių ir kitų vėžiagyvių antigenų, galinčių iš provokuoti IgE sukeliamas padidėjusio jautrumo reakcijas. Šis alergenas taip pat yra žinomas kaip kryžmiškai reaktyvus, nes jis yra homologiškas kelioms rūšims.

Klinikinis atvejis. Dvidešimt septynerių metų moteris patyrė sunkią anafilaksiją dėl skirtingų alergenų poveikio (krevečių, žemės riešutų, pyrago ir baltojo vyno). Be to, ji vaikystėje yra sirgusi astma. Atliekant odos dūrio ir dūrio-dūrio mėginius, rezultatai buvo teigiami krevetėms, o įkvepiamiesiems alergenams ir žemės riešutams – neigiami. Laboratoriniai tyrimai (ALEX, nanotechnologijos) parodė padidėjusią bendrą IgE koncentraciją kraujo serume, taip pat įsijautrinimą 19 alergenų: stiprų įsijautrinimą namų dulkėms ir maisto erkėms, žuvims ir jūrų gėrybėms, vidutinį – tarakonams ir silpną – pelėsių ir mielių alergenų grupei. Taip pat nustatytas didelis jautrumas kryžmiškai reaktyviam tropomiozinui. Rekomenduotas gydymo planas: vengti jūrų gėrybių, namų dulkių erkių ir tarakonų, paskirtas simptominis rinito gydymas.

Diskusija. Tropomiozinas yra didysis stabilus ir karščiui atsparus vėžiagyvių alergenas. Voragyviai yra panašūs į vėžiagyvius, todėl galimos kryžminės reakcijos su namų dulkių erkėmis. Yra žinoma, kad astma vaikystėje yra įsijautrinimo namų dulkių erkėms ir tarakonams rizikos veiksnys, o vaikai, sergantys šia liga, yra ypač įsijautrinę patalpų alergenams. Šiuo aprašomuoju atveju nustatytas pacientės įsijautrinimas keturiems tropomiozino homologams tarp kelių rūšių alergenų – krevečių, namų dulkių erkių, žuvyse parazituojančių kirmėlių Anisakis simplex ir tarakonų. Galbūt ir kitiems iš nustatytų 19 alergenų įsijautrinimą sukelia kryžmiškai reaguojantis tropomiozinas.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija