Įsijautrinimo namų dulkių erkių alergenams tyrimas COVID-19 pandemijos laikotarpiu

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2023,
t. 25,
Nr. 3,
p. 133 -
139

Santrauka

Darbo tikslas – nustatyti ir palyginti įsijautrinimą namų dulkių erkių ir kitų šaltinių alergenams COVID-19 pandemijos laikotarpiu bei įvertinti bendrojo imunoglobulino E (IgE) koncentracijos ir įsijautrinimo namų dulkių erkių alergenams priklausomybę. Šiuo tyrimu siekėme palyginti įsijautrinimo namų dulkių erkių alergenams pasiskirstymą amžiaus grupėse bei įvertinti COVID-19 karantino laikotarpio įtaką įsijautrinimui namų dulkių erkių (NDE) alergenams.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Tyrime dalyvavo 254 pacientai, kurių veninio kraujo serumo mėginiai buvo tiriami nuo 2020 m. kovo iki 2021 m. lapkričio. Alergenui specifiniai IgE buvo nustatomi naudojantis ALEX2 kiekybiniu imunofermentiniu metodu.

Rezultatai. Iš tiriamųjų, kurie turėjo įsijautrinimą namų dulkių erkių alergenams, 38 % buvo nustatytas įsijautrinimas žolių žiedadulkių alergenams bei naminių augintinių alergenams. Tyrimo duomenimis, įsijautrinimas NDE alergenų komponentui Der f 1 buvo didžiausias vaikų nuo 1 iki 8 metų amžiaus. Komponentai Der p 1 ir Der p 2 buvo nustatyti visose amžiaus grupėse, o kaip vyraujantis komponentas – amžiaus grupėse nuo 19 metų ir vyresniems. Duomenys rodo kad pagrindiniai vyraujantys komponentai Der f 2, Der p 2, Der p 1, Der f 1 ir Der p 23 prieš COVID-19 karantino laikotarpį ir po jo nesikeitė.

Išvados. Tarp įsijautrinimo NDE alergenams ir kitų šaltinių alergenams nenustatyta statistiškai reikšminga koreliacija. Teigiama koreliacija siejo įsijautrinimą namų dulkių erkių alergenų komponentams ir bendrojo IgE koncentraciją. Tyrimo duomenimis, įsijautrinimas Der f 1 yra didžiausias vaikų nuo 1 iki 8 metų amžiaus grupėje. Der p 1 ir Der p 2 yra vyraujantis komponentas, nustatomas vyresniems pacientams. COVID-19 karantino laikotarpis neturėjo įtakos įsijautrinimui namų dulkių erkių alergenų komponentams.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija