Įvadas. Lytinis brendimas - labai svarbus ir jautrus išoriniu sąlygų pokyčiams augimo greitį ir raidą atspindintis organizmo požymis. Svarbiausias ir objektyviausiai parodantis vidinius organizmo kitimus bei hormonu būklę išoriškai pastebimas mergaičių lytinio brendimo požymis - pirmosios mėnesinės, arba menarchė. Vėliausias Vilniaus ir kitu Lietuvos miestu bei regionu mergaičių lytinio brendimo tyrimas buvo atliktas 1998-2002 metais.
Tikslas - nustatyti Vilniaus miesto mergaičių menarchės amžių, jo sąsajas su kūno masės indeksu, išanalizuoti mergaičių mėnesiniu ir priešmenstruacinio sindromo (PMS) ypatumus.
Darbo metodika. 2010 m. ištirtos 609 aštuoniuVilniaus mokyklų 10-19 metu mergaitės. Jos atsakė į klausimus apie menarchės amžių, mėnesiniu ir PMS ypatumus, buvo registruoti antropometriniai kūno duomenys (ūgis, svoris, krūtinės, liemens ir klubu apimtys). Menarchės amžius nustatytas Status quo (taikyta Probit analizė) ir retrospektyviuoju metodais. Nagrinėti tokie požymiai: mėnesiniu reguliarumas ir trukmė, mėnesiniu ciklo trukmė, subjektyvūs mėnesiniu ir PMS simptomai.
Rezultatai ir išvados. 1998-2010 m. Vilniaus miesto mergaičių menarchė paankstėjo nuo 13,20 iki 13,13 metų. Vyresnių paauglių mėnesinės buvo reguliaresnės nei jaunesnių mergaičių. Subjektyviais mėnesinių pojūčiais skundėsi 57-80 % įvairaus amžiaus paauglių mergaičių (įvairių pojūčių dažniau turėjo vyresnės paauglės). Maždaug trečdalis paauglių mergaičių skundėsi įvairiais PMS simptomais. Vyresnio amžiaus mergaičių PMS subjektyvūs simptomai buvo ryškesni nei jaunesnių mergaičių. Dažniausi paauglių mergaičių PMS simptomai buvo nuotaikų kaita, dirglumas, nervingumas ir apetito pokyčiai. Dažniausia 12-19 metų mergaičių menstruacijų trukmė buvo 5-6 dienos, o mėnesinių ciklo trukmė - 25-31 diena. Mėnesinių ciklo trukmės nukrypimų dažniau pasitaikė pirmoje brendimo pusėje. Didelio KMI mergaičių menarchė prasidėdavo anksčiau. Vadinasi, ankstyva menarchė gali būti nutukimo rizikos požymis, o ankstėjantis augančios kartos paauglių mergaičių menarchės amžius - neigiamas jų sveikatos vyresniame amžiuje prognozinis požymis.