Vitamino D reikšmė ir jo tyrimų svarba

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2012,
t. 14,
Nr. 2,
p. 99 -
112

Santrauka

Vitamino D trūkumas yra pasiekęs pandeminį lygį - apie 50 % žmonių populiacijos dėl tam tikru veiksniu, tarp juir gyvensenos pokyčiu (ilga­laikis buvimas patalpoje, oro užterštumas, nutukimas), nustatytas jo trūkumas. Intensyvūs pastarųjų metų vitamino D tyrimai parodė kur kas didesnę jo svarbą organizmui, nei buvo manyta iki šiol. Sis vitami­nas veikia kaip klasikinis steroidinis hormonas. Biologiškai aktyviau­sias vitamino D metabolitas yra kalcitriolis (1,25(OH)2D), kuris susidaro inkstuose hidrokslininant 25-hidroksivitaminąD [1]. Vitamino D recep­toriai (VDR) išsidėstę daugumoje audinių ląstelių branduolio membra­nų. Nustatyti 36 skirtingi audiniai, kurie turi vitaminui D jautrius re­ceptorius: tai širdies raumuo, smegenys, plaučiai, skrandis, plonoji žar­na, gaubtinė žarna, kepenys (vaisiaus), gimda, placenta, kiaušidės, krū­tys, sėklidės, prostata, kaulai, osteoblastai, kremzlė, oda, epidermis, kaulų čiulpai, limfocitai (T ir B), makrofagai, lygieji raumenys, embrio­no raumenys, navikinės ląstelės, poausinės liaukos, inkstai, antinksčiai, hipofizė, paratiroidinės liaukos, kasos p ląstelės, plaukųfolikulai, rieba­linis audinys, skydliaukė, tinklainė, užkrūčio liauka [2, 3]. Tai rodo, kad šis vitaminas gali daryti įtaką daugeliui svarbių organizmo procesų. Ži­nomi ir vitamino D receptoriai, esantys membranoje.

Vitamino D metabolito - 25(OH)D koncentracija kraujyje - orga­nizmo aprūpinimo vitaminu D žymuo. 25(OH)D yra lengviau nustaty­ti negu 1,25(OH)2D, kadangi ilgesnis jo cirkuliacijos pusperiodis (apie 2-3 savaitės) bei koncentracija koreliuoja su klinikine ligos būkle [5]. Mažesnė 25(OH)D koncentracija susijusi didesne rizika sirgti lėtinė­mis ligomis, įvairių lokalizacijų navikais, kaulų ir raumenų sistemos ligomis [6]. Vitamino D trūkumas yra daugelio pasaulio šalių visuo­menės sveikatos problema. Tačiau kartu iškyla problema dėl vitamino D normų nustatymo: nėra bendro ir aiškaus susitarimo, kokia kraujo serumo 25(OH)D koncentracija turi būti laikoma optimalia, o kada gautą rezultatą reikėtų vertinti kaip vitamino D nepakankamumą [5, 7].

Aktyviai tyrinėjama vitamino D įtaka įvairių ligų patogenezės me­chanizmams, vertinama vitamino D koncentracija sveikų asmenų krau­jo serume. Lietuvoje tokių tyrimų labai trūksta. Taip pat mūsų šalyje nėra nustatyta, kokios turėtų būti 25-hidroksivitamino D normos reikš­mės kraujyje. Kiekvienoje šalyje yra rekomenduojama nustatyti savo norminių dydžių reikšmes, kurios būtų būdingos tiriamajai populiacijai, nes šio vitamino koncentracija priklauso nuo geografinių, sezoninių, pa­cientų mitybos ir aplinkos veiksnių.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija