Centrinės nervų sistemos pažeidimas sergant granulomatoze su poliangitu

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2017,
t. 19,
Nr. 1,
p. 73 -
77

Granulomatozė su poliangitu (Vegenerio granulomatozė) - tai reta ir gy­vybei pavojinga liga, kuri pasireiškia 3-16 atvejų milijonui gyventojų per metus. Šis vaskulitas gali pažeisti bet kurią organų sistemą, bet cen­trinė nervų sistema įtraukiama retai (7-11 % atvejų).

Aprašome 55 metų amžiaus vyro, kuriam po 8 metų nuo pirmųjų granulomatoze su poliangitu požymių pasireiškė centrinės nervų siste­mos pažeidimas, klinikinį atvejį. Pirminė diagnozė nustatyta remiantis nosies ir prienosinių ančių gleivinės biopsijos duomenimis ir teigiamais antineutrofiliniais citoplazmos antikūnais. Gydant prednizolonu ir azatioprinu, buvo pasiekta remisija, bet po 4 metų pacientui pasireiškė gal­vos skausmai, subfebrilus karščiavimas. Atlikus etmoidotomiją, pa­ciento būklė pagerėjo. Dar po 4 metų pacientas vėl kreipėsi dėl stiprių galvos, ypač kaktos srities, skausmų. Magnetinio rezonanso tyrimo me­tu dešinėje priekinėje galvos smegenų skiltyje buvo nustatytas granuliominių masių plitimas iš akytkaulinio ančio. Atlikus krūtinės kom­piuterinę tomografiją, buvo rasta maža granuloma dešiniajame plauty­je. C reaktyviojo baltymo koncentracija buvo 11,2 mg/l. Pacientas gydy­tas metilprednizolonu (12 mg/dieną) ir ciklofosfamidu (1000 mg/dieną). Po metų gydymo plitimas smegenyse buvo sustabdytas, bet gydymas azatioprinu (100 mg/dieną) ir metilprednizolonu (16 mg/dieną) tęsia­mas.

Šiam pacientui granulomatozė su poliangitu pasireiškė netipiškai - granulomos plitimu iš nosies ertmės ir prienosinių ančių. Toks vaskuli­to pasireiškimas yra grėsmingas dėl dažno atsparumo įprastiniam gy­dymui, bet intensyvi imunosupresinė terapija gali sustabdyti ligos pliti­mą.

© 2021, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija