Antikoaguliantus vartojančio paciento parengimas intervencinei procedūrai

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Tre, 2019/09/11 - 12:28
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2019,
t. 21,
Nr. 2,
p. 93 -
103

Įvadas. Siekiant išvengti trombinių komplikacijų, ilgalaikiam gydymui vis dažniau skiriami antikoaguliantai - įprastas netiesioginio veikimo vitamino K antagonistas varfarinas ar naujos kartos antikoaguliantas (NKA): tiesioginis trombino arba Xa faktoriaus inhibitorius. Pripažįstama, kad vis dar sudėtinga laboratoriniais tyrimais įvertinti NKA specifinį poveikį krešėjimo sistemai, o greitai reversijai trūksta antidotų.

Darbo metodai. „PubMed“ duomenų bazėje pagal atrankos kriterijų „anticoagulants“ atrinktos 2017-2019 metų publikacijos anglų kalba ir parengta jų apžvalga.

Darbo tikslas. Pateikti rekomendacijas, kaip antikoaguliantais gydomą pacientą parengti planinei intervencinei procedūrai bei skubiai operacijai, kaip koreguoti koaguliacijos sutrikimus vykstant kraujavimui bei kaip ir kada įvertinti antikoaguliantų poveikį krešėjimo sistemai.

Rezultatai. NKA efektyvumu nenusileidžia varfarinui, jų vartojimas yra saugesnis dėl mažesnės kraujavimo rizikos. Jei kraujavimo rizika prieš planinę intervencinę procedūrą yra maža, antikoaguliantų vartojimas nenutraukiamas. NKA neskiriami 1-3 dienos iki numatomos intervencinės procedūros, įvertinus vaisto veikimo pusperiodį, sąveiką su kitais skiriamais vaistais, paciento kepenų, inkstų funkciją, amžių ir kūno svorį. Nutraukus NKA vartojimą pakaitinis gydymas dažniausiai nereikalingas. NKA nebūdingi akivaizdūs pokyčiai, randami atliekant įprastinius koaguliacijos tyrimus. NKA koncentracijos kraujyje nustatymo laboratoriniais tyrimais galimybės išlieka ribotos, terapinis langas nėra aiškus, tačiau to prireikia retai esant specifinėms klinikinėms situacijoms. Jei pacientas nekraujuoja, o intervencinė procedūra gali būti atidėta, reversinių medžiagų neskiriama. Šiuo metu rinkoje yra antidotas dabigatrano poveikio reversijai, kitais atvejais skiriamas protrombino komplekso koncentratas.

Išvados. Antikoaguliantais gydomą pacientą galima tinkamai parengti saugiai planinei ir skubiai intervencinei procedūrai, atsižvelgus į farmakologines NKA savybes. Jei reikia, galima vertinti ir paciento krešėjimo funkciją. Antikoaguliantųreversijos indikacijos yra pakankamai aiškios, o NKA antidotų trūkumas kompensuojamas kitomis reversinėmis medžiagomis.

 

© 2022, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija