Įvadas. Mastocitozė - heterogeniška grupė ligų, kurioms būdinga neoplazinių mastocitu augimas ir kaupimasis viename ar daugiau organų, dažniausiai odoje ir (ar) kaulų čiulpuose. Išskiriami trys pagrindiniai ligos variantai: 1) odos mastocitozė, 2) sisteminė mastocitozė ir 3) mastocitų sarkoma. Ligos diagnostika remiasi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamais sutartiniais kriterijais.
Įvadas. Serumo triptazė sintetinama ir saugoma mastocitų sekrecinėse graunulėse kartu su kitais mediatoriais. Padidėjusi triptazės koncentracija kraujyje yra ne tik vienas svarbiausių ūmių alerginių-anafilaksinių reakcijų patvirtinamųjų rodiklių, tačiau ir viena reikšmingiausių mastocitozės diagnostikos žymenų, diagnozuojant šią sisteminę hematologinę ligą. Moksliniais tyrimais siekiama nustatyti reikšmingą ryšį ne tik tarp mastocitozės ir alerginių-anafilaksinių reakcijų, bet ir tarp reakcijas sukeliančių alergenų įvairovės.
Lietuvoje pradėtas taikyti kraujo serumo triptazės koncentracijos nustatymo tyrimas. Sveiko žmogaus kraujyje triptazės koncentracija įvairuoja nuo 1 mkg/l iki 15 mkg/l, o padidejęs triptazės kiekis gali būti anafilaksinės reakcijos, mastocitozės ir kai kurių kitų hematologinių ligų žymuo. Padidėjusi koncentracija gali reikšti, kad aktyvinti mastocitai (bazofilai / putliosios ląstelės) išskiria brandžią beta triptazę arba organizme padaugėjo pačių mastocitų.