Senyvo amžiaus žmonių galvos svaigimo diagnostikos ir gydymo galimybės pirminėje sveikatos priežiūros grandyje

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2019,
t. 21,
Nr. 1,
p. 30 -
36

Įvadas. Gerėjant gyvenimo kokybei ir vis tobulėjant sveikatos priežiūrai, neišvengiamai ilgėja žmonių gyvenimo trukmė ir vis didesnę visuomenės dalį sudaro senyvo amžiaus žmonės. Galvos svaigimas yra viena dažniausių vyresnio amžiaus žmonių problemų pirminėje sveikatos priežiūroje. Pusiausvyros sutrikimas gali būti sukeltas daugelio priežasčių, nes žmogaus pusiausvyros palaikymo sistema yra kompleksinė. Šeimos gydytojui svarbu žinoti, kad jauniems žmonėms labiau būdingi klasikiniai pusiausvyros sutrikimo požymiai, lydimi tokių simptomų kaip pykinimas ir vėmimas, o senyvo amžiaus žmonės dažniau skundžiasi tokiais nespecifiniais galvos svaigimo simptomais kaip nestabilumas, silpnumas, kritimai, o tai gerokai sunkina diagnostiką. Gydant galvos svaigimą senyviems žmonėms, svarbu ne tik susitelkti į etiologinį medikamentinį gydymą, kuris vyresnio amžiaus pacientams ne visuomet yra tinkamas ir veiksmingas, bet nepamiršti ir vestibulinės reabilitacijos bei netradicinių gydymo metodų.
Tyrimo tikslas. Siekiama atkreipti dėmesį į galvos svaigimo dažnį ir aktualumą vyresniems žmonėms, apžvelgti galvos svaigimo priežastis, diagnostikos ir gydymo metodus, pabrėžti reabilitacijos ir netradicinių gydymo metodų svarbą bei efektyvumą gydant pusiausvyros sutrikimus.
Tyrimo metodai. Tinkamos literatūros paieška atlikta „PubMed“, „Medscape“, „Cochrane Library“, „UpToDate“ medicinos duomenų bazėse bei specializuotoje informacijos paieškos sistemoje „Google Scholar“.
Išvada. Atlikus literatūros apžvalgą galima daryti išvadą, kad senyvo amžiaus žmonėms galvos svaigimą gali sukelti daugelis priežasčių, todėl jo diagnostikos ir gydymo principus turi išmanyti pirminės sveikatos priežiūros grandies gydytojai.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness