Padidėjusio jautrumo vaistams šiuolaikinė samprata: nekovalentinių ryšių svarba

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2021,
t. 23,
Nr. 4,
p. 235 -
242

Santrauka

Darbo tikslas. Išanalizuoti nekovalentinių vaisto ir baltymo ryšių susidarymo reikšmę vaistų hipersensibilizacijos reakcijoms remiantis naujausiais literatūros duomenimis. Vaistų hipersensibilizacijos mechanizmo supratimas leistų pagerinti diagnostiką, personalizuoti gydymą.

Literatūros apžvalga. Padidėjusio jautrumo vaistams (vaistų hipersensibilizacijos) reakcijos yra heterogeninės ir netipinės imuninės reakcijos, sukeltos vaistų. Ilgą laiką šių reakcijų mechanizmų aiškinimas buvo grindžiamas hapteno teorija, tačiau gausėja įrodymų, kad kurkas didesnę reikšmę turi nekovalentinių vaisto ir baltymo ryšių susidarymas. Pagrindinės nekovalentiniais ryšiais paremtos sąveikos yra mimikrija (netikrojo antigeno panašumas į tikrąjį antigeną), antikūnų afiniteto padidėjimas ir farmakologinė imuninių receptorių stimuliacija (p-i samprata). Netikras antigenas yra nekovalentiniais ryšiais susijungęs vaisto ir baltymo kompleksas, kuris geba jungtis prie IgE ant putliųjų ląstelių. Nedideli šių nekovalentinių vaisto ir baltymo kompleksų kiekiai sukelia putliųjų ląstelių desensibilizaciją, dideli - degranuliaciją ir anafilaksinę reakciją. Kai kurie vaistai gali nekovalentiškai jungtis prie cirkuliuojančių antikūnų ir padidinti jų afinitetą ląstelėms taikiniams taip sukeldami imunines reakcijas, lemiančias trombocitopeniją, hemolizinę anemiją. P-i samprata remiasi tuo, kad vaistai gali nekovalentiniais ryšiais jungtis prie imuninių receptorių (TCR ir ŽLA). Modifikuoti imuniniai receptoriai sukelia alostimuliaciją ir T limfocitų aktyvaciją bei proliferaciją. Pagrindinės klinikinės pireakcijos baigtys yra makulopapulinė egzantema (MPE), Stevenso-Johnsono sindromas ir toksinė epidermio nekrolizė (SJS/TEN), reakcija į vaistus su eozinofilija ir sisteminiais simptomais (DRESS). Vėlyvosios p-i VHS komplikacijos apima virusų reaktyvaciją, autoimunines reakcijas, dauginę vaistų hipersensibilizaciją. Taigi, dėl šių imuninių stimuliacijų VHS reakcijos yra labai netipinės tiek klinikiniu vaizdu, tiek patologine fiziologija, jas sudėtinga diagnozuoti ir gydyti.

Metodika. Tinkamos literatūros paieška atlikta „PubMed“, „Medscape“, medicinos duomenų bazėse bei specializuotoje informacijos paieškos sistemoje „Google Scholar“.

Išvada. Atlikus literatūros apžvalgą galima teigti, kad nekovalentiniai ryšiai, tikėtina, turi didelę įtaką daugumai padidėjusio jautrumo vaistams reakcijų, tačiau teorijai pagrįsti reikia daugiau įrodymų.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness