Kraujo uždegimo žymenų pokyčiai sergant lėtine obstrukcine plaučių liga

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2012,
t. 14,
Nr. 2,
p. 75 -
79

Įvadas. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) - viena dažniausiu lėti­niu ligų pasaulyje, o jos paūmėjimai neretai baigiasi ligonių mirtimi. Tai daugiakomponentė lėtinė uždegiminė liga, kuriai būdingas ne tik kvė­pavimo takų, bet ir sisteminis uždegimas. Todėl būtų naudinga aptikti kvėpavimo takų uždegimo kitimą atitinkančius žymenis, kurie būtu pri­einami kasdienėje klinikinėje praktikoje ir leistų patikimai atskirti paū­mėjimą nuo remisijos.

Tikslas: ištirti, ar apie kvėpavimo takų uždegimo pokyčius sergant LOPL galima spręsti iš klasikiniu uždegimo ir bakterijų žymenų poky­čiu kraujyje. Įvertinti šių kraujo žymenų priklausomybę nuo LOPL klinikinės fazės.

Tiriamieji - 73 sergantys LOPL (iš jų 55 buvo ligos remisija, 18 - ligos paūmėjimas) ir 26 sveiki kontrolinės grupės tiriamieji.

Tyrimo metodai. Ištirti šie kraujo rodikliai: leukocitų skaičius, C reaktyvusis baltymas (CRB), fibrinogenas, eritocitų nusėdimo greitis (ENG), hemoglobinas (Hb), prokalcitoninas; atliktas neutrofilų nitromėlio tetrazolio (NMT) mėginys ir nustatytas neutrofilufagocitinis aktyvu­mas (NFA). 32 LOPL sergantiems ligoniams taip pat atlikta fibrobronchoskopija ir bronchų aspirato mikrobiologinis tyrimas.

Rezultatai. LOPL paūmėjimo metu CRB, fibrinogeno, leukocitų, ENG reikšmės buvo statistiškai reikšmingai didesnės (p<0,01), palygin­ti su remisijos grupės tiriamųjų rodikliais. Nustatyta tiesioginė CRB rodiklio koreliacija su fibrinogenu (r = 0,8 p<0,01), ENG (r = 0,6 p<0,01), leukocitų skaičiumi (r = 0,7 p< 0,01) ir bakterijų buvimu bronchų aspira­te (r = 0,6 p<0,01), taip pat tiesioginė fibrinogeno koreliacija su ENG (r = 0,5 p<0,05), leukocitų skaičiumi (r = 0,4 p<0,05) ir bakterijų buvimu bronchų aspirate (r = 0,4 p<0,05). Neutrofilų NMT mėginys koreliavo su neutrofilų funkciniu aktyvumu, tačiau nei NMT mėginys, nei NFA ro­diklis reikšmingai nepadidėjo esant LOPL paūmėjimui. Neutrofilų NMT mėginio ir fagocitinio aktyvumo reikšmių skirtumo tarp sergančiųjų LOPL ir sveikų asmenų taip pat nenustatėme. Ligai paūmėjus prokalcitonino koncentracija kraujyje nepadidėjo.

Išvados. Mūsų tyrimas patvirtino, kad LOPL yra uždegiminė liga, o kvėpavimo takų uždegimo pokyčiai atsispindi kraujyje. Kvėpavimo ta­kų uždegimo sustiprėjimą LOPL paūmėjimo metu gerai atspindi klasikiniai kraujo uždegimo aktyvumo žymenys - CRB, ENG, fibrinogenas, leukocitų skaičius ir bronchų aspirato mikrobiologinio tyrimo rezulta­tai. Neutrofilų NMT mėginys, NFA ir prokalcitoninas, šio tyrimo duomenimis, neturi diagnostinės vertės kvėpavimo takų uždegimui ir jo pa­ūmėjimui vertinti sergant LOPL.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness