Imunohematologo požiūris į vaisiaus hemolizinės ligos laboratorinę diagnostiką

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2012,
t. 14,
Nr. 2,
p. 95 -
98
Autoriai: 

Sparčiai vystantis medicinos mokslui, neišvengiamas glaudus įvairių sričių specialistu bendradarbiavimas, siekiant gerinti ligonio priežiūros kokybę. Neretai dėl nežinojimo, kaip paprasčiau išspręsti ir valdyti situ­aciją, imamasi pačiu sudėtingiausiu, gal net ir pavojingiausiu diagnosti­niu procedūrų, primirštant gerai žinomą serologinę diagnostiką, kuri šiandien yra gerai įvaldyta, tik nepakankamai vertinama dėl imunohematologu trūkumo. Vis dar neaiški serologinės laboratorijos vieta da­bartinėje diagnostikoje, dėl to dažnai laboratorijos specialistu serologu komentarai ar įžvalgos nesulaukia klinicistu atgarsio.

Straipsnyje remiamasi literatūros duomenimis apie prevenciją ir nėščiųjų laboratorinę diagnostiką serologiškai tiriant dėl vaisiaus he­molizinės ligos. Skelbiami tyrimų duomenys, skatinantys reorganizuoti laboratorijų tyrimų metodus ir tvarką. Siame straipsnyje nepretenduo­jama aiškinti imunohematologijos abėcėlę ar nurodyti klinicistui gydy­mo metodus. Akivaizdu, kad vaisiaus imunizacija anti-D antikūnais šiuo metu jau pakankamai gerai žinoma ir valdoma, tačiau išlieka daug neaiškumų ir neatsakytų klausimų, ką daryti nustačius kitokius antieritrocitinius antikūnus, apie kurių įtaką VHL vystymuisi dar mažai ži­noma. Atliekamų tyrimų nepavėluota integracija padės laiku suvokti galimus padarinius ir juos valdyti. Labai svarbu organizuoti klinicisto ir imunohematologo bendravimą interpretuojant tyrimų rezultatus, sie­kiant maksimalios naudos pacientei. Spartus molekulinės diagnostikos vystymasis skatina vis pažangesnių ir tikslesnių tyrimo metodų diegi­mą į praktiką; ne išimtis ir imunohematologiniai tyrimai, kai ieškant diagnozės patvirtinimo ar paneigimo reikia naudotis molekulinės labo­ratorijos paslaugomis.

Šiuo straipsniu siekiama reabilituoti imunohematologinius-serolo­ginius tyrimus, parodant svarbų jų indėlį į VHL diagnostiką.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija