Darbo tikslas. Įvertinti pacientų, sergančių su ANCA susijusiais vaskulitais ar sisteminėmis jungiamojo audinio ligomis, endotelino koncentracijos ryšį su kraujo uždegimo rodikliais, imuniniais žymenimis ir šių ligų klinikine išraiška.
Tyrimo medžiaga ir metodai. Atliekant retrospektyvųjį tyrimą išanalizuoti 28 pacientų, kuriems 2017 m. rugsėjo - 2018 m. vasario mėnesiais Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose gautas teigiamas antineutrofilinių citoplazminių antikūnų (ANCA) tyrimo rezultatas ir ištirta endotelino (ET-1) koncentracija kraujo serume, ligos istorijų elektroniniai įrašai. ANCA nustatyti taikytas netiesioginės imunofluorescencijos metodas, o endotelino koncentracijai išmatuoti - tiesioginės daugiasluoksnės „sumuštinio“ tipo imunofermentinės analizės (IFA) metodas. Statistinė duomenų analizė atlikta naudojant SPSS v23.0 programinį paketą, duomenų reikšmingumas tikrintas pagal chi kvadrato, Fišerio ir t kriterijų dviem nepriklausomoms imtims, skirtumas laikytas statistiškai reikšmingu, kai p < 0,05.
Tyrimo rezultatai. Visiems tiriamiesiems nustatytas endotelino koncentracijos padidėjimas, vidurkis - 17,24 ± 3,9 pg/ml. C-ANCA ir p-ANCA pasiskirstymas tarp pacientų buvo 1 : 2, didesnė endotelino koncentracija buvo tų pacientų, kurių kraujo serume aptikta p-ANCA (vidurkių skirtumas 9,66 ± 4,75 pg/ml ir 19,77 ± 23,3 pg/ml).
Nustatyta vidutiniškai stipri ir statistiškai reikšminga koreliacija tarp endotelino ir CRB koncentracijų (p=0,018, r=0,512). Sisteminių jungiamojo audinio ligų ir c-ANCA grupėse koreliacijos tarp endotelino koncentracijos ir CRB nebuvo. Koreliacijos su kitais kraujo rodikliais ir imuniniais žymenimis taip pat nenustatyta.
Dažniausiai aptinkami organų ir jų sistemų pažeidimai: sąnarių - 50 %, inkstų - 39 %, plaučių ir odos - 32 %, virškinamojo trakto - 25 %, raumenų - 21 % pacientų. Vaskulitų grupėje aukštesnė endotelino koncentracija nustatyta pacientams, turintiems inkstų ir plaučių pažeidimų, sisteminių jungiamojo audinio ligų grupėje - pacientams, kurie skundėsi raumenų silpnumu ir konstituciniais simptomais. C-ANCA grupėje endotelino koncentracija buvo didesnė esant karščiavimui, sąnarių, raumenų, plaučių ar inkstų pažeidimams, o p-ANCA - esant odos pažeidimų. Statistiškai reikšmingai mažesnės endotelino koncentracijos nustatytos pacientams, kuriems aptikta p-ANCA ir yra virškinamojo trakto pažeidimų (p=0,04).
Išvados. Endotelino koncentracija reikšmingai ir vidutiniškai stipriai koreliuoja su CRB koncentracija, todėl gali būti naudojama kaip ūmios ligos fazės prognozinis žymuo. Nors endotelino koncentracija gali padidėti sergant įvairiomis ligomis, kaip imunologinis žymuo jis yra labiau specifinis vaskulitams arba su p-ANCA susijusioms ligoms.