Endotelino-1 koncentracijos ryšys su uždegimo žymenimis ANCA teigiamiems pacientams

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2019,
t. 21,
Nr. 3,
p. 107 -
113

Santrauka

Įvadas. Su antikūnais prieš neutrofilų citoplazmos antigenus (ANCA) susiję vaskulitaitai autoimuninės ligos, sukeliančios smulkiųjų kraujagyslių uždegimą, kuris dažniausiai pažeidžia tankų kapiliarų tinklą turinčius organus - inkstus ir plaučius. Šių retų ligų ankstyva diagnostika ir gydymas yra itin svarbūs, nes ligai užsitęsus atsiranda negrįžtamų gyvybiškai svarbių organų pažeidimų. Endotelinas-1 (ET-1) - ne tik stiprus vazokonstriktorius, bet ir uždegimo žymuo, kuris kol kas kasdienėje praktikoje nenaudojamas, tačiau, pasak mokslininku, galėtų būti taikomas kraujagyslių endotelio pažeidimui nustatyti. Remiantis literatūros šaltiniuose pateikta informacija, buvo iškelta šio tyrimo hipotezė: ET-1 ir ANCA yra susiję patogenetiškai - ANCA inicijuotas endotelio pažeidimas prisideda prie padidėjusio ET-1 išsiskyrimo.

Tyrimo tikslas. Įvertinti endotelino ir ANCA patogenezės sąsają tiriant ET-1 koncentraciją ANCA teigiamiems asmenims ir vertinant ET-1 ryšį su uždegimo žymenimis.

Metodai. Tiriamųjų grupę sudarė 29 ANCA teigiami pacientai (79,3 % moterų ir 20,7 % vyrų): moterų amžiaus vidurkis 54,30 ± 15,45 metų, vyrų - 66,17 ± 14,13 metų. Pacientų serume ANCA buvo nustatomi netiesioginės imunofluorescencijos, o ET-1 koncentracija- daugiasluoksnės imunofermentinės analizės metodais. Informacija apie pacientų uždegimo žymenų (eritrocitų nusėdimo greitį, C reaktyviojo baltymo (CRB) koncentraciją ir neutrofilų skaičių) vertes buvo surinkta remiantis vidinėje ligoninės informacinėje sistemoje pateiktais duomenimis. Statistinė analizė buvo atlikta taikant neparametrinius metodus, o rezultatas laikytas statistiškai reikšmingu, kaip < 0,05.

Rezultatai. Visų tyrime dalyvavusių pacientų ET-1 koncentracija viršijo reagentų apraše rekomenduotą pamatinės vertės viršutinę ribą (0,647 pg/ml). ET-1 koncentracija statistiškai reikšmingai nesiskyrė nei tarp lyčių, nei tarp skirtingų moterų amžiaus grupių. Statistiškai reikšmingų ET-1 koncentracijos skirtumų nebuvo aptikta ir pacientus suskirsčius į grupes pagal ANCA fluorescencinio švytėjimo tipą ar nustatytas ligas. Tiriant endotelino sąsają su uždegimo žymenimis, statistiškai reikšmingas vidutinio stiprumo ryšys buvo rastas tarp endotelino ir CRB koncentracijų (rs = 0,59, p = 0,005).

Išvados. Remiantis gautais rezultatais galima teigti, jog ET-1 yra glaudžiai susijęs su ANCA asocijuotų ligų patogeneze ir tam reikšmingos įtakos neturi nei amžius, nei lytis. Padidėjusi ET-1 koncentracija gali būti būdinga kelioms ligų grupėms, o tai, kaip stipriai pažeidžiamas endotelis, nepriklauso nuo ANCA serotipo. Be to, CRB ir ET-1 sintezės procesai yra tikėtinai susiję tarpusavyje ir abu žymenys galėtų būti naudojami ANCA teigiamų pacientų uždegimo aktyvumui stebėti.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija