Citratai ir jų trūkumo klinikiniai aspektai

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Ket, 2013/05/09 - 14:25
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2009,
t. 11,
Nr. 2,
p. 104 -
109

Santrauka

Inkstų akmenų susidarymas yra viena iš svarbesnių urologijos mokslo problemų. Inkstų akmenlige suserga apie 12 % žmonių, iš jų 13 % vyrų ir 7 % moterų. Daug reikšmės susidarant akmenims inkstuose turi geneti­niai ir organizmo metaboliniai veiksniai, aplinkos poveikis.

Straipsnyje apžvelgiamos akmenų susidarymo inkstuose priežas­tys, rizikos veiksniai ir kai kurių šlapimo druskų svarba inkstų akmenli­gei.

Deprotonizuotos citrinų rūgšties forma (citratas) sudaro kom­pleksus su dvivalenčiais katijonais Ca2+, Mg2+ ir neleidžia kauptis ne­tirpioms druskoms. Citratai yra endogeniniai kristalizacijos ir agrega­cijos slopikliai. Citratų rezorbcija žarnyne turi įtakos jų koncentracijai šlapime. Plonojoje žarnoje susidarant šarminei terpei, geriau vyksta citratų rezorbcija. Nesant šlapime kristalizacijos slopiklių (citratų, magnio ar kitų) arba sumažėjus jų kiekiui, kristalizacija vyksta toliau ir inkstuose formuojasi akmenys. Mažėjant citratų kiekiui šlapime, skatinama kalcio oksalatų kalcio fosfatų ir šlapimo rūgšties kristalu- rija, o procesui užsitęsus gali susidaryti inkstų akmenys. Ypač daug reikšmės citratų ekskrecijai šlapime turi rūgščių ir šarmų pusiausvy­ra.

Hipocitraturija atsiranda, kai citratų ekskrecija paros šlapime yra mažesnė negu 1,5 mmol. Sveikų pacientų citratų ekskrecija paros šlapi­me turi būti 1,6-4,0 mmol/per parą. Hipocitraturij a vaikams diagnozuo­jama tada, kai citratų kiekis paros šlapime <1,6 mmol.

Citrinų rūgštis (citratai) yra labai svarbus visų aerobinių organiz­mų metabolizmo reakcijų - trikarboksirūgščių (Krebso) ciklo tarpinis junginys. Citrinų rūgštis ir citratai labai paplitę gamtoje, dideli jų kie­kiai randami įvairių augalų, ypač citrusinių, vaisiuose, taip pat lapuose ir šaknyse. Daugiausia citrinų rūgšties turi citrinos bei kiti vaisiai ir uo­gos.

Reikšminiai žodžiai: citratai, citrinų rūgštis, hipocitraturij a, metabo­lizmas, inkstų akmenligė.

 
© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija