Širdies ir kraujagyslių ligų sąsajos su aterosklerozės rizikos veiksniais ir biocheminiais žymenimis Lietuvos populiacijoje

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2015,
t. 17,
Nr. 2,
p. 47 -
52

Santrauka

Darbo tikslas. Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė mir­tingumo priežastis Lietuvoje. Lietuvoje mirtingumas nuo ŠKL yra be­veik du kartus didesnis nei kitu senųjų ES valstybių ir tai gali būti nu­lemta keleto priežasčių: gyvensenos įpročių ir (ar) genetinių veiksnių. Šio tyrimo tikslas buvo ištirti sąsajas tarp širdies ir kraujagyslių ligų, rizikos veiksnių ir biocheminių aterosklerozės žymenų Lietuvos populiacijoje.

Tyrimo medžiaga ir metodai. 435 tiriamieji (vyresni nei 40 metų) iš šešių etnolingvistinių Lietuvos regionų buvo apklausti naudojant spe­cialiai sukurtą ir validuotą klausimyną. Šio tyrimo metu surinkti duo­menys apie mitybą, ligas, gyvensenos įpročius (koks fizinis aktyvumas, alkoholio vartojimas, rūkymas), šeimos istoriją ir sveikatos būklę. Bio­cheminiai kraujo parametrai: bendrojo cholesterolio, triacilglicerolių(TG), alkio gliukozės, didelio jautrumo C reaktyviojo baltymo (CRB), Apo A1, Apo B ir lipoproteino (a) koncentracijos kraujo serume buvo nu­statytos naudojant standartizuotus metodus.

Tyrimo rezultatai. Tyrime dalyvavo 147 asmenys, sergantys šir­dies ir kraujagyslių ligomis, ir 288 sveiki asmenys. Statistiškai reikš­mingi skirtumai tarp sergančių ŠKL ir sveikų asmenų grupių buvo rasti šių klinikinių ir biocheminių parametrų: amžiaus, KMI, gliukozės, ben­drojo cholesterolio, triacilglicerolių, DTL-Ch, MTL-Ch, CRB, ApoB ir ApoAį/ApoB santykio.

Išvados. Lietuvoje sergamumo ir mirtingumo nuo širdies ir krauja­gyslių ligų mažinimas yra pirminės sveikatos priežiūros prioritetas. Mūsų tyrimas parodė, kad pagrindiniai rizikos veiksniai, turintys sąsa­jų su ŠKL, yra padidėjęs KMI ir dislipidemija. Todėl mes rekomenduoja­me, kad ŠKL prevencijos programos Lietuvoje turėtų pabrėžti dislipidemijų gydymo svarbą - mažinti bendrąjį cholesterolį ir MTL-Ch, taip pat mažinti KMI bei didinti fizinį aktyvumą.

LITGEN projektas (VP1-3.1-ŠMM-07-K-01-013) yra finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis pagal visuotinės dotacijos priemonę.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness