Vyresnio amžiaus paauglių nurodytų ir tyrėjų nustatytų kūno dydžio parametrų ypatumai ir lytiniai skirtumai

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Sek, 2014/08/31 - 21:03
Atsisiųsta: 2
Laboratorinė medicina. 2014,
t. 16,
Nr. 1,
p. 48 -
54

Santrauka

Įvadas. Pastaruoju metu anketavimo metodai ir pačių tiriamųjų nurodyti duomenys dažnai naudojami ne tik kūno įvaizdžio, bet ir kūno dydžio analizei. Tačiau tiriamųjų nurodyti duomenys priklauso nuo daugelio individualių (lytis, amžius, realus kūno dydis, išsilavinimas, psichikos būklė) ir kultūrinių veiksnių (dominuojantis kūno įvaizdis ir idealus kūno dydžio sąvoka visuomenėje). Šio darbo tikslas - įvertinti Lietuvos 16-19 metų amžiaus paauglių nurodyto (deklaruoto) ir tyrėjų objektyviai išmatuoto (realaus) ūgio bei svorio duomenų atitikimą, nustatyti nurodytų ir realių kūno dydžio matmenų neatitikimo amžinius ir lytinius skirtumus.

Medžiaga ir metodai. Iš viso buvo ištirta įvairių Lietuvos miestų 361 (119 vaikinų ir 242 merginos) 16-19 metų paauglys. Iš pradžių atlikta anketinė apklausa - tiriamieji nurodė savo svorį ir ūgį bei atsakė į klausimus apie kūno įvaizdį, po anketinės apklausos tiriamųjų ūgis ir svoris buvo išmatuotas pagal standartinę antropometrinę metodiką. Duomenys apdoroti naudojant standartines statistines programas (MS Excel, SPSS 22.0).

Rezultatai. Skirtumai tarp tyrėjų nustatyto ir tiriamųjų nurodyto ūgio bei svorio skyrėsi tarp lyčių labiau nei tarp tos pačios lyties skirtingų amžiaus grupių individų. Ir merginos, ir vaikinai dažniau padidindavo savo ūgį, nei nurodydavo teisingai ar sumažindavo (p<0,001). Merginos dažniau nurodydavo mažesnį svorį nei didesnį (p<0,001), vaikinai - didesnį svorį nei mažesnį (p<0,05). Nepastebėta statistiškai patikimo skirtumo tarp įvairių amžiaus grupių individų (ir merginų, ir vaikinų) nurodyto bei tyrėjų nustatyto ūgio ir svorio duomenų. Kūno masės indekso (KMI) verčių, apskaičiuotų pagal jaunuolių nurodytą ūgį ir svorį, vidurkis buvo mažesnis nei KMI verčių, apskaičiuotų pagal tyrėjų išmatuotą ūgį ir svorį, vidurkis. Dėl pastarojo neatitikimo merginų nutukimo atvejų „sumažėjo" beveik perpus, o vaikinų - beveik trečdaliu. Per mažo svorio merginų „padaugėjo" beveik trečdaliu, o per liesų vaikinų „sumažėjo" ketvirtadaliu. Normalaus svorio merginos svorį mažindavo rečiau nei turinčios antsvorio (p<0,01) ir dažniau nei per mažo svorio merginos (p<0,01). Didžioji dalis per mažą KMI turinčių merginų teigė esančios normalaus svorio (p<0,05). Vaikinai savo svorį vertino adekvačiau nei merginos.

Išvada. Visų ištirtų amžiaus grupių abiejų lyčių jaunuoliai netiksliai nurodydavo ūgio ir svorio duomenis, todėl paties jaunuolio nurodyti duomenys neturėtų būti naudojami individualiam vertinimui bei epidemiologiniams nutukimo ar liesumo paplitimo tyrimams.

Reikšminiai žodžiai: realus kūno dydis, nurodytas svoris, nurodytas ūgis, kūno įvaizdis, lytiniai skirtumai.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness