Ūminėmis mieloidinėmis leukemijomis sergančių pacientų blastų biožymenų raiškos ypatumai

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Tre, 2022/06/01 - 13:12
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2021,
t. 23,
Nr. 4,
p. 187 -
197

Santrauka

Įvadas. Ūminė mieloidinė leukemija (ŪML) - didelė grupė hematoonkologinių ligų, kurias vienija intensyvi nediferencijuotų mieloidinės kilmės kraujodaros ląstelių (blastų) proliferacija, jų kaupimasis ir infiltracija kaulų čiulpuose bei kituose organuose. Sutrikusi kaulų čiulpų veikla pasireiškia įvairių citopenijų išsivystymu. Trečdalį visų leukemijos atvejų sudaranti ŪML susijusi su 40 % mirčių nuo leukemijų. Vis daugiau dėmesio diagnozuojant ligą skiriama genetiniams tyrimams, naudojama Pasaulio sveikatos organizacijos pasiūlyta klasifikacija, kurioje apibendrintos turimos žinios apie blastų morfologiją, jiems būdingus citogenetinius ar molekulinius genetinius pakitimus bei blastų imunofenotipinius žymenis. Klasifikacijai itin aktualu atrasti naujus žymenis bei jų tarpusavio ekspresijos ypatumus, nes tai gali turėti teigiamą klinikinę, terapijos efektyvumo vertinimo ar prognostinę reikšmę.

Tyrimo tikslas - nustatyti ŪML sergančių pacientų blastų imunofenotipinių biožymenų sąryšį su kitų laboratorinei ŪML diagnostikai naudojamų tyrimų duomenimis.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Buvo surinkti nuasmeninti ūminės mieloidinės leukemijos diagnozę turinčių 95 pacientų duomenys. Šie duomenys buvo panaudoti ieškant sąsajų tarp imunofenotipo duomenų, gautų atlikus tėkmės citometrijos tyrimą, ir kiekybinių kraujo ląstelių rodiklių, genetinių mutacijų bei citomorfologinio tyrimo rezultatų. Pa- cientai buvo suskirstyti į dvi populiacijas pagal žymens raišką: raiškos nėra (CDX-) arba raiška yra (CDX+).

Tyrimo rezultatai. Hematologinio analizatoriaus pateikti ŪML pacientų kraujo kiekybinės sudėties rodikliai statistiškai reikšmingai susiję su biožymenų raiškos pokyčiais blastuose: leukocitozė ŪML pacientų kraujyje su CD14+, CD15+, CD64+, CD99+, CD117-, CD133-; limfocitozė ŪML pacientų kraujyje su CD36+ ir CD133-, limfopenija - su CD99-, CD117-; monocitozė ŪML pacientų kraujyje su CD7+, CD14+, CD15+, CD33+, CD36+, CD96+, CD117+, CD113+; bazofilija ŪML pacientų kraujyje su CD14+. Atliekant citomorfologinį tyrimą randamas citoplazmos grūdėtumas statistiškai reikšmingai susijęs su CD11a+ ir CD117+. Nustatyta, kad ŪML pacientams rastos genetinės mutacijos turi statistiškai reikšmingas sąsajas su tam tikra biožymenų raiška: FLT3 geno mutacija - su CD11b+, CD36+, CD64+, CD133-; NPM1 geno mutacija - su CD14+, CD34-, CD117-; TP53 geno mutacija - su CD33+; IDH1 geno mutacija - su CD11b-, CD15-, CD96-; IDH2 geno mutacija - su CD64-, ŽLA-DR-; CEBPA geno mutacija - su CD64+ ir CD96+.

Išvados. Atlikto tyrimo rezultatai leidžia daryti išvadą, kad ŪML pacientų kraujo kiekybinės sudėties rodikliai, citomorfologiniu tyrimu nustatomas citoplazmos grūdėtumas bei įvairių genų mutacijos yra statistiškai reikšmingai susiję su biožymenų raiška ŪML blastuose.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija