Somatosensorinių ir motorinių sukeltųjų potencialų stebėsenos įtaka CNS operacijų komplikacijų dažniui

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Šeš, 2013/05/11 - 20:52
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2011,
t. 13,
Nr. 2,
p. 80 -
85

Įvadas. Tobulėjant neurochirurginei medicinos įrangai ir technologi­joms, centrinės nervų sistemos ligų gydymui, vis dažniau pasirenkama chirurginė intervencija. Neurochirurginės operacijos susijusios su di­desne pooperacinių komplikacijų rizika, kuriai sumažinti neretai nau­dojama intraoperacinė elektrofiziologinė stebėsena, leidžianti tiesiogiai vertinti nervų sistemos funkcinį vientisumą.

Tyrimo tikslas - nustatyti motorinių ir somatosensorinių sukeltų­jų potencialų stebėsenos įtaką nugaros ir galvos smegenų operacijų komplikacijų dažniui.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Išanalizuotos 365 nugaros smege­nų ir galvinių nervų neurochirurginės operacijos, nuo 2006 iki 2009 me­tų atliktos Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje.

Kontrolinės grupės tiriamiesiems (n=345) operacijos buvo atliktos įprastinėmis sąlygomis, o eksperimentinės grupės tiriamiesiems (n=20) operacijos metu buvo registruojami somatosensoriniai ir motoriniai su­keltieji potencialai. Abiejų grupių tiriamųjų sensorikos ir motorikos funkcijos buvo įvertintos prieš ir po operacijos. Nustatyti pooperacinių komplikacijų dažniai palyginti tarpusavyje.

Rezultatai. Prieš ir poVirVIII galvinių nervų auglių operacijųbu- vo vertinama tiek kūno ir galūnių, tiek veido sensorika bei motorika.

Nustatyta, kad veido sensorinių ir motorinių komplikacijų dažnis po V ir VIII nervų operacijų, atliktų naudojant trišakio ir veidinio galvi­nių nervų stebėseną, statistiškai reikšmingai mažesnis už operacijų, at- liktųbe stebėsenos (atitinkamai p=0,048; p=0,037). Kūno ir galūnių sen­sorinių ir motorinių komplikacijų dažniai po operacijų atliekant stebėse­ną ir jos neatliekant statistiškai reikšmingai nesiskyrė (atitinkamai p=0,646; p=0,68).

Rezultatai parodė, kad po nugaros smegenų operacijų, atliktų re­gistruojant sukeltuosius potencialus ir jų neregistruojant, sensorinių ir motorinių komplikacijų dažniai statistiškai reikšmingai nesiskyrė (ati­tinkamai p=0,647; p=0,637).

Išvados. Trišakio ir veidinio galvinių nervų sukeltųjų potencialų stebėsena operacijos metu mažina veido sensorinių ir motorinių kom­plikacijų dažnį po V ir VIII galvinių nervų operacijų. Sukeltųjų poten­cialų stebėsenos įtakos kūno ir galūnių sensorinių ir motorinių kompli­kacijų dažniui po V ir VIII galvinių nervų operacijų bei sensorinių ir motorinių komplikacijų dažniui po nugaros smegenų operacijų nenu­statyta.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija