Savo naujagimius nužudžiusių moterų psichosocialinė charakteristika iki padarant nusikaltimą

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Tre, 2014/11/12 - 20:42
Atsisiųsta: 2
Laboratorinė medicina. 2014,
t. 16,
Nr. 2,
p. 76 -
80

Įvadas. Motinos agresija, nukreipta į savo „kūną ir kraują", prieštarauja visuomenės egzistavimo dėsniams, paneigia motinišku instinktu tvirtumą, besąlygišką meilę savo vaikams.

Straipsnyje aptarsime motinu, nužudžiusiu savo naujagimį, dažniausius šio nusikaltimo padarymo motyvus, akcentuodami nusikaltimą įvykdžiusiu motinu psichosocialinį aspektą.

Darbos tikslas. Išanalizuoti ir pateikti moterų, nužudžiusiu savo pirmos paros naujagimį (-ius), psichosocialinę charakteristiką iki nusikaltimo padarymo.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Nagrinėjamos 58 teismo psichiatrinės, psichologinės ekspertizės, atliktos Valstybinėje teismo psichiatrijos tarnyboje baudžiamosiose bylose, iškeltose dėl naujagimio nužudymo 1994-2013 metu laikotarpiu. Tyrime dalyvavo 47 moterys. Informacijos sisteminimui naudotas klausimynas.

Rezultatai. Daugiausia neonaticido atveju nustatyta Šiaulių apskrityje - 21,3 %, mažiausia - Tauragės apskrityje - 2,1 %. Moterys paskutinį nėštumo trečdalį nebuvo tikslingai reguliariai stebimos dėl nėštumo eigos. 17 % moterų patyrė smurtą savo šeimoje. Neonaticidą atlikusiu moterų šeimose nustatyti 8 girtavimo, 8 smurto prieš tiriamąsias, 2 artimu giminaičiu suicido atvejai, 4 atvejais artimiems giminaičiams diagnozuota psichikos ir (ar) elgesio sutrikimu, 74,4 % nataliniu šeimų buvo daugiavaikės (auginančios 3 ir daugiau vaikų). 35,7 % moterų frustracinėse situacijose vyrauja intrapunityvinė (savęs kaltinimo) reakcija, 28,6 % - ekstrapunityvinė (išorės, aplinkos kaltinimo) reakcija, kitais atvejais - nepakankamai konstruktyvūs elgesio ir reagavimo būdai stresinėse situacijose. 14,3 % atveju intelektas buvo žemesnis už normalu. Amžiaus vidurkis nusikaltimo padarymo metu buvo 27,1 metai.

Išvados. 64,1 % atveju sudarė moterys, gyvenančios kaimo vietovėje. 51,1 % visu tiriamųjų naujagimius pagimdė ir nužudė savo gyvenamojoje patalpoje (bute, name). Vyraujantis visų žinomų atvejų nusikaltimo motyvas (28,6 %) - baimė ir (ar) gėda prieš kitus. Vyravo moterys, turinčios profesinį išsilavinimą (31,9 %), 48,9 % - neturėjo įgijusios jokios profesijos, 51,1 % - bedarbės. 31,9 % moterų nusikaltimo padarymo metu gyveno santuokoje, 69,1 % jau turėjo vaikų. Psichikos ir elgesio sutrikimų iki nusikaltimo padarymo turėjo tik 4 moterys.

Reikšminiai žodžiai: naujagimio nužudymas, psichikos sutrikimas, elgesio sutrikimas, teismo psichiatrijos ekspertizė.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija