Psichologinės ir somatinės streso išraiškos, jų paplitimas

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Sek, 2015/11/01 - 17:36
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2015,
t. 17,
Nr. 3,
p. 110 -
113

Įvadas. Literatūroje ir spaudoje vis dažniau ir daugiau rašoma apie stresą, jo priežastis, poveikį organizmui ir kaip jo išvengti. Kovodamas su išoriniais arba vidiniais veiksniais, dar kitaip vadinamais stresoriais, organizmas juos priima kaip pavojaus signalą, lemiantį daugybę kraujotakos, kvėpavimo ir raumenų darbo pokyčiu visose organizmo sistemose.

Straipsnio tikslas - nustatyti streso psichologines ir somatines išraiškas, ju dominavimo ypatumus.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Tyrimui naudota anketinė apklausa, aprašomasis ir gretinamasis metodas. Tyrimų duomenys apdoroti statistinės analizės būdu. Skirtumai laikyti statistiškai reikšmingais, jeigu kriterijaus apskaičiuota p reikšmė mažesnė už 0,05.

Rezultatai. Analizuotos trys respondentų grupės: pirmo kurso Karo akademijos kursantai, policijos pareigūnai bei Utenos apskrities pramonės įmonių darbuotojai. Tyrime dalyvavo 262 respondentai (121 vyras ir 141 moteris) nuo 18 metų iki 65 metų amžiaus. Pagal išsilavinimą 6 respondentai turėjo pagrindinį išsilavinimą, 68 - vidurinį, 188 - aukštąjį. 162 respondentai yra susituokę, 70 - nesusituokę, 30 - išsiskyrę. Statistiškai patikimai pasireiškė šios streso išraiškos: sunkumas darant sprendimus, sunkumas susikaupti, nesugebėjimas baigti vienos užduoties prieš imantis kitos, priešiškumo jausmas kitų žmonių atžvilgiu, nenoras veikti esant mažiausioms problemoms, interesų trūkumas veiklai grįžus namo po darbo, nuovargio jausmas atsibudus ryte po nakties miego. Nustatytos statistiškai patikimos šios somatinės / fizinės streso išraiškos: dažnas nevirškinimas arba rėmuo, galvos skausmas, mėšlungis ir raumenų spazmai, dusulys ramybės metu, alpulys.

Išvados. Su amžiumi organizmo adaptacinės savybės mažėja, dėl to pasireiškia psichologiniai ir somatiniai streso simptomai. Streso išraiškos priklauso nuo darbo specifikos, t. y. dirbantieji fizinį darbą dažniau pažymi somatinius streso sukeltus simptomus, o dirbantys psichologinį darbą - psichologiniais streso sukeliamu sutrikimų.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija