Miokinų bei kitų griaučių raumenų fizinio krūvio metu išskiriamų biologiškai veiklių medžiagų reikšmė įvairioms organizmo funkcijoms

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Ket, 2022/09/08 - 12:01
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2022,
t. 24,
Nr. 1,
p. 53 -
58

Santrauka

Įvadas. Pastarajį dešimtmetį moksliniuose straipsniuose pateikiama vis daugiau duomenų apie miokinus, kurie yra svarbūs vertinant gliukozės ir lipidų apykaitą, rudojo riebalinio audinio ir endotelio ląstelių funkciją, naviko genezę, neurogenezę ir daugelį kitų organizmo procesų. Tyrimai rodo, kad fizinio krūvio metu iš griaučių skersaruožių raumenų išsiskiriantys miokinai dalyvauja reguliuojant ląstelių imunines reakcijas, uždegimą, medžiagų apykaitos ir kitus procesus. Pastaruoju metu miokinų tyrimai sulaukė didelio mokslininkų susidomėjimo būtent dėl galimos teigiamos miokinų įtakos organizmo metabolinėms funkcijoms, potencialiai sumažinančios įvairių lėtinių ligų – antrojo tipo cukrinio diabeto, aterosklerozės ar metabolinio sindromo riziką. Mokslininkai ieško miokinų „dozės“ ir poveikio sąsajų mechanizmų, padėsiančių geriau suprasti su žmogaus sveikata bei sveiku senėjimu susijusius procesus, o tai galėtų reikšmingai prisidėti prie lėtinių ligų prevencijos gerinimo.

Tikslas – pasitelkus mokslinės literatūros analizę apibendrinti duomenis apie molekulinių žymenų sąsajas su individualiu atsaku į įvairaus pobūdžio fizinį krūvį bei miokinų svarbą asmens sveikatai.

Apžvelgti fiziologinius miokinų įtakos asmens sveikatai bei lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai mechanizmus. Ieškoti galimų tolesnių ir išsamesnių tyrimų krypčių siekiant nustatyti, kaip fizinis krūvis siejasi su veiksmingu, savalaikiu asmens sveikatos stiprinimu ir gerina pacientų reabilitacijos rezultatus.

Darbo metodika. Mokslinės literatūros duomenų bazėje „PubMed“ buvo ieškoma per pastaruosius 10 metų pristatytų publikacijų, o esant būtinybei įtraukta ir į šį laikotarpį nepatenkančių publikacijų. Remiantis šiomis publikacijomis buvo parengta literatūros apžvalga, leidžianti įgyvendinti išsikeltą darbo tikslą bei uždavinius.

Išvados. Įvairaus intensyvumo ir trukmės fizinio krūvio poveikis priklauso ne tik nuo amžiaus, lyties, genetinių veiksnių, fizinio aktyvumo pobūdžio, dirbančių raumenų specifikos ir darbo pobūdžio, kūno sudėties ir bendrosios sveikatos, bet ir nuo molekulinių žymenų – miokinų, adipokinų ir hepatokinų dinamikos fizinio krūvio metu.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija