Lipoproteino (a) vaidmuo aterosklerozės procese

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Ket, 2023/04/13 - 11:39
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2023,
t. 25,
Nr. 1,
p. 63 -
67

Santrauka

Darbo tikslas. Remiantis naujausiais literatūros duomenimis išanalizuoti lipoproteino (a) ryšį su ateroskleroze. Lipoproteino (a) struktūros, genetikos, funkcijos ir sąsajos su ateroskleroze supratimas leistų pagerinti lipoproteino (a), kaip kardiovaskulinių ligų rizikos veiksnio, įvertinimą ir pritaikymą klinikinėje praktikoje. Kardiovaskulinės ligos yra pagrindinė mirties priežastis pasaulyje. Šių ligų patogenezėje svarbiausias vaidmuo tenka aterosklerozei. Proaterogeninių savybių turintis lipoproteinas (a), kurio sudėtyje yra apolipoproteino (a) izoforma, yra reikšmingas ir genetiškai paveldimas aterosklerozės rizikos veiksnys. Lipoproteinas (a) pasižymi genetiškai nulemta izoformų įvairove. Žinoma, kad nuo 2 tipo K IV domeno pakartojimų skaičiaus priklauso lipoproteino (a) molekulės dydis, kuris yra atvirkščiai proporcingas lipoproteino (a) koncentracijai kraujo serume. Lipoproteino (a) koncentracijos kraujo serume matavimas yra sudėtingas dėl įvairioms izoformoms nejautrių tyrimo metodų ir standartizavimo trūkumo. Individuali lipoproteino (a) koncentracija per žmogaus gyvenimą kinta mažai, todėl rekomenduojama šį rodiklį nustatyti visiems asmenims bent vieną kartą per gyvenimą.

Metodika. Temai tinkamos literatūros apžvalga atlikta remiantis paieškos strategija „PubMed“, „Medscape“ duomenų bazėse ir informacinės paieškos sistemoje „Google Scholar“.

Išvados. Atlikus literatūros apžvalgą galima teigti, kad lipoproteinas (a) turi didelę įtaką aterosklerozės procesui ir yra svarbus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos prognostinis veiksnys. Iššūkiu tampa lipoproteino (a) koncentracijos matavimas masės vienetais nuo izoformos dydžio nepriklausomu metodu, kuris apsunkina jo taikymą klinikinėje praktikoje.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness