Klimato ir aplinkos veiksnių sąsaja su migrenos pasireiškimu

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2024,
t. 26,
Nr. 4,
p. 213 -
216

Santrauka

Darbo tikslas – išanalizuoti mokslinę literatūrą ir pateikti įrodymais pagrįstą informaciją apie galimas klimato ir kitų aplinkos veiksnių sąsajas su migrenos pasireiškimu.

Medžiaga ir metodai. Atlikta mokslinės literatūros paieška PubMed ir Google Scholar duomenų bazėse. Naudoti raktiniai žodžiai anglų kalba: weather, environment, migraine, triggers. Nagrinėti paskutiniais 10 metų publikuoti straipsniai.

Rezultatai. Aplinkos ir meteorologiniai veiksniai gali reikšmingai veikti migrenos priepuolių pasireiškimą. Migreną gali sukelti įvairių oro sąlygų pokyčiai, pavyzdžiui, temperatūra, drėgmė, barometrinis slėgis, vėjas, lietus ar metų laikų pasikeitimas. Į šiuos veiksnius smarkiau reaguoja asmenys, nurodantys, kad yra jautrūs orų pokyčiams. Dažni migreną provokuojantys dirgikliai – ryški saulės šviesa, triukšmas, kvapai ir oro tarša, pastaroji dažniau lemia migrenos atvejus šaltuoju metų laiku. Be to, kai kuriems migrena sergantiems pacientams jautrumas oro sąlygoms pasireiškia tik esant tam tikroms aplinkybėms, ir tai paaiškina prieštaringus tyrimų rezultatus. Pavyzdžiui, Berlyne tik 13 % pacientų jautė oro sąlygų poveikį, tačiau Bostone atliktame tyrime net 49 % atvejų orai buvo svarbus veiksnys. Migrenos dažnumas gali priklausyti nuo paros, savaitės, mėnesio ar metų laiko, pavyzdžiui, daugiausiai priepuolių užfiksuota sausį, gegužę, liepą, mažiausiai – lapkritį, rugpjūtį ir kovą.

Išvados. Migrenos priepuolius gali provokuoti įvairūs aplinkos veiksniai, tarp kurių pasitaiko su aplinka ar orais susijusių aspektų, dažniausiai – metų laiko pasikeitimas, barometrinis slėgis, temperatūros pokyčiai, drėgmė, vėjo greitis bei oro tarša. Dažnai šie dirgikliai sukelia migreną tik daliai žmonių, kurie yra jautrūs orų pokyčiams. Vis dėlto orų poveikio pripažinimas ir nustatymas gali padėti efektyviau gydyti migrenos priepuolius bei sumažinti jų dažnį.

© 2025, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness