Kanapių vartojimas – galimas miokardo infarkto rizikos veiksnys: klinikinio atvejo aprašymas ir literatūros apžvalga

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Ant, 2023/04/11 - 09:59
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2023,
t. 25,
Nr. 1,
p. 15 -
20

Santrauka

Įvadas. Pastaruoju metu pastebimos grėsmingos kanapių vartojimo tendencijos – augantis vartotojų skaičius, didėjanti Δ9-tetrahidrokanabinolio koncentracija bei nekontroliuojamai plintantys labai stipraus poveikio sintetiniai kanabinoidai. Dėl šių priežasčių registruojamas padidėjęs kanapių sukeltų žalingų reiškinių sveikatai, tarp jų ir kardiovaskulinių ligų, skaičius. Klinikiniai ir epidemiologiniai tyrimai patvirtina galimą kanapių vartojimo įtaką ūminio miokardo infarkto išsivystymui.

Klinikinio atvejo aprašymas. Pristatome 44 metų vyro, kuriam diagnozuotas ūminis apatinės miokardo sienelės infarktas su ST segmento pakilimu, atvejį. Atlikus skubią koronarografiją, nustatyta dešiniosios vainikinės arterijos proksimalinės dalies okliuzija, todėl buvo taikyta perkutaninė koronarinė intervencija ir implantuotas stentas. Stabilizavus būklę, renkant anamnezę išsiaiškinta, jog prieš atsirandant ūminio koronarinio sindromo simptomams pacientas rūkė kanapes ir prisipažino jas vartojantis maždaug 1 kartą per savaitę jau penkerius metus.

Diskusija ir išvados. Klinikiniais tyrimais įrodyta, jog kanapių vartojimas veikia hemodinamiką sukeldamas laikiną tachikardiją ir hipertenziją, be to, rūkant kanapes padidėja karboksihemoglobino koncentracija kraujyje ir vystosi aterosklerozė. Dėl tokio poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai gali įvykti miokardo infarktas, kurio rizika yra didžiausia per pirmą valandą nuo medžiagos suvartojimo. Epidemiologiniai duomenys rodo, jog infarktą patyrę kanapių vartotojai paprastai yra palyginti jaunesni ir rečiau turi kitus kardiovaskulinius rizikos veiksnius, nei kanapių nevartojantys infarktą patyrę pacientai. Netgi esant papildomų rizikos veiksnių, kanapių vartojimas turi būti vertinamas kaip galimas ūminio koronarinio sindromo predispozicinis veiksnys.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija