Chirurginio gydymo nulemti antioksidacinės sistemos rodiklių pokyčiai sergant plaučių vėžiu

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Ket, 2013/05/09 - 15:28
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2009,
t. 11,
Nr. 3,
p. 115 -
118

Darbo tikslas. Nustatyti sergančiųjų plaučių vėžiu antioksidacinės sis­temos būklės rodiklių pokyčius, palyginus juos prieš operacij ą ir praėjus 1-2 mėnesiams po operacijos; atlikti koreliacinę analizę siekiant nusta­tyti šių pokyčių tarpusavio sąsajas ir reikšmingumą vėlyvojo pooperaci­nio laikotarpio eigai.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Ištirti 29 plaučių vėžiu sergantys pacientai (amžiaus vidurkis 61,2 m.; SD - 7,4), gydyti Vilniaus universi­teto Onkologijos instituto Krūtinės chirurgijos skyriuje. Įvertinta ligos stadija bei navikų diferenciacijos laipsnis, laikotarpio be recidyvų ir pa­cientų išgyvenimo trukmė mėnesiais. Pacientų kraujas tirtas prieš ope­raciją ir praėjus 1-2 mėnesiams po operacijos. Malono dialdehido ir ben­drasis glutationo kiekiai, superoksido dismutazės, katalazės bei gluta- tiono S-transferazės katalizinis aktyvumas ir bendrasis antioksidacinis aktyvumas nustatyti spektrofotometriniu metodu kraujo plazmoje ir eritrocitų hemolizate.

Tyrimo rezultatai. Po chirurginio ligonių gydymo nereikšmingai padidėja bendrasis glutationo kiekis, superoksido dismutazės aktyvu­mas ir bendrasis antioksidacinis aktyvumas, bet statistiškai reikšmin­gai padidėja glutationo S-transferazės aktyvumas (p=0,0001) ir sumažė­ja katalazės aktyvumas (p=0,011) bei malono dialdehido kiekis (p=0,048). Glutationo S-transferazės ir superoksido dismutazės aktyvu­mas teigiamai koreliuoja su laikotarpio be recidyvų trukme. Sąsaja tarp glutationo S-transferazės ir laikotarpio be recidyvų trukmės yra reikš­mingesnė (r=0,718).

Išvados. Pooperaciniu laikotarpiu sumažėjęs malono dialdehido kiekis ir padidėjęs glutationo S-transferazės aktyvumas reiškia teigia­mus organizmo adaptacinių mechanizmų pokyčius, o pastarojo fermento bei superoksido dismutazės aktyvumo sąsaja su laikotarpio be recidyvų trukme gali rodyti geresnę plaučių vėžio prognozę. Šiai hipotezei pagrįs­ti reikia tolesnių tyrimų.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness