Vitamino D reikšmė motinos ir vaisiaus būklei nėštumo metu ir po gimdymo

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2016,
t. 18,
Nr. 4,
p. 189 -
194

Per pastaruosius 10 metų ypač padidėjo susidomėjimas vitamino D (vit. D) svarba žmogaus organizmui: šia tema atliekami įvairūs moksli­niai tyrimai, publikuojami straipsniai. Nors jau seniai yra žinoma vita­mino D svarba kaulinio audinio metabolizmui bei struktūrai, tačiau nau­jausių tyrimų duomenys atskleidė kur kas didesnę reikšmę žmogaus or­ganizmui, nei manyta iki šiol. Įrodyta, jog vit. D svarbus daugeliui orga­nizmo audinių (nustatyti net 36 audiniai, turintys vit. D jautrius recepto­rius: smegenys, plaučiai, skydliaukė, širdies raumuo, kasos P ląstelės, imuninės sistemos ląstelės ir kt.) ir gali turėti įtakos įvairiems organizme vykstantiems procesams. Todėl vit. D trūkumas gali būti susijęs su padi­dėjusia rizika išsivystyti tokioms ligoms kaip cukrinis diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, kai kurios onkologinės, autoimuninės ligos ir kt. Dėl įrodytos teigiamos vit. D reikšmės žmogaus organizmui tapo aišku, kad kraujo plazmoje turi būti pakankama vit. D koncentracija. Deja, dėl įvai­rių veiksnių, tokių kaip geografinė padėtis, gyvensenos pokyčiai ir kt., apie 50 % žmonių populiacijos turi šio vitamino trūkumą.

Vit. D trūkumas ypač aktuali nėščiųjų problema: įvairių tyrimų duomenimis, šio vitamino trūkumas gali sukelti įvairių sveikatos sutri­kimų tiek motinai, tiek kūdikiui. Nustatyta, jog nėščioms moterims, ku­rių kraujo plazmoje rasta per maža vit. D koncentracija, statistiškai reikšmingai dažniau buvo diagnozuojama nėščiųjų hipertenzija ar preeklampsija, gestacinis diabetas, lytinių takų infekcijos, priešlaikinis gimdymas, dažniau nėštumas užbaigtas cezario pjūvio operacija.

Kita vit. D trūkumo rizikos grupė - tai žindomi kūdikiai, nes jie pra­dinį vitamino D kiekį gauna iš motinos. Vadinasi, jei motinos organizme yra per mažai vit. D, jo trūks ir žindomam kūdikiui. Tokie vaikai suserga rachitu, jiems dažniau pasireiškia kvėpavimo takų (dažniausiai bronchiolitas, bronchinė astma) ir kitos infekcinės ligos. Dėl šių priežasčių, siekiant užtikrinti, kad kūdikiai gautų pakankamą kiekį vitamino D, Lietuvoje yra rekomenduojama profilaktinė vit. D terapija nepriklauso­mai nuo to, ar jie žindomi, ar maitinami mišinėliais, ar kietuoju maistu.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija