VESTIBULINIS NEURONITAS IR GERYBINIS PAROKSIZMINIS POZICINIS SVAIGIMAS: KLINIKINIO ATVEJO APRAŠYMAS IR LITERATŪROS APŽVALGA

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Ket, 2023/06/22 - 14:09
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2023,
t. 25,
Nr. 2,
p. 78 -
80

Santrauka

Darbo tikslas. Gerybinis paroksizminis pozicinis svaigimas (GPPS) yra dažniausiai pasitaikantis galvos svaigimo potipis, kuris pasireiškia savaime praeinančiais paroksizminiais pykinimo, vėmimo bei galvos svaigimo epizodais. Dažniausiai serga vidutinio amžiaus moterys. Vestibulinis neuronitas yra virusinis vidinės ausies sutrikimas, kuriam būdingas ūmus galvos svaigimas, lydimas pykinimo ir vėmimo. Tai antra pagal dažnumą antrinio GPPS priežastis. 

Atvejo aprašymas. Aprašome klinikinį atvejį 21 metų paciento, kuris atvyko į priėmimo skyrių dėl ryte pabudus pasireiškusio stipraus galvos svaigimo, nestabilumo jausmo einant. Jam buvo diagnozuotas vestibulinis neuronitas, o po kelių mėnesių atlikus Dix–Hallpike ir horizontalios padėties pasukimo testus buvo gauti teigiami rezultatai: atliekant abu testus buvo matomas dešinysis periferinis nistagmas. Nustatytas antrinis užpakalinis ir horizontalus gerybinis paroksizminis pozicinis galvos svaigimas. Pacientas buvo gydomas įvairiais repoziciniais manevrais, kurie buvo naudingi trumpą laiką, tačiau simptomai vėl pablogėjo. Pacientas pradėjo susidurti su žvilgsnio fokusavimo problemomis ir laikinais galvos svaigimo priepuoliais, kurių metu buvo nedidelis kairysis nistagmas su rotaciniu komponentu. Dėl pasikartojančio GPPS buvo skirtas gydymas. Be to, 12 mėnesių buvo atliekama vestibulinė reabilitacija bei modifikuoti repoziciniai manevrai. Gautas klinikinis pagerėjimas, tačiau nusiskundimai visiškai neišnyko.

Išvados. Vestibulinis neuronitas gali sukelti antrinį GPPS, kuris dažniausiai yra atsparus gydymui. Siūlome nuodugniai ištirti pacientus, sergančius vestibuliniu neuronitu, dėl galimo GPPS.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness