Uždegiminis miofibroblastinis navikas skydliaukėje kartu su folikuline karcinoma: reto klinikinio atvejo aprašymas

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Tre, 2017/04/26 - 10:25
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2017,
t. 19,
Nr. 1,
p. 61 -
65

Įžanga. Uždegiminis miofibroblastinis navikas pasitaiko itin retai, jo etiologija nežinoma. Šis navikas gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, dažniausiai plaučiuose ir virškinamajame trakte. Skydliaukės navikas santykinai nepiktybinis, paprastai nerecidyvuoja, tačiau kitų lokalizaci­jų uždegiminis miofibroblastinis navikas dažnai pasireiškia agresyvia eiga, metastazavimu.

Klinikiniai radiniai. Pristatome retą klinikinį atvejį 50 metų moters, kuriai atsirado didelis darinys kakle. Pacientė atvyko į ligoni­nės priėmimo skyrių dėl stipraus dusulio, sauso kosulio, kraujo atkosėjimo, tikėtinai buvusio širdies ritmo sutrikimo, trumpo sąmonės prara­dimo. Rasti padidėjęs D dimerų kiekis. įtariant plaučių arterijos trombinę emboliją, atlikta kompiuterinės tomografijos angiografija, kuri trombinės embolijos nepatvirtino, bet kakle buvo rastas 6 cm darinys, nusileidžiantis retrosternaliai. Dėl įtariamo sinusinio mazgo silpnumo sindromo pacientė paguldyta į kardiologijos skyrių, kur ritmo sutriki­mai nepatvirtinti. Dėl įtariamo skydliaukės naviko atliktas skydliaukės ultragarsinis tyrimas ir rasto didžiulio cistinio solidinio mazgo aspiracinė punkcija, tačiau citologinis tyrimas buvo neinformatyvus. Atlikus skydliaukės dvimatę scintigrafiją ir SPECT tyrimą, rastas „šaltas“ maz­gas.

Diagnozė ir gydymas. Pacientei atlikta tiroidektomija, po kurios simptomai išnyko. Histologiškai buvo diagnozuoti du skirtingi navikai: skydliaukės papilinė karcinoma ir uždegiminis miofibroblastinis navi­kas. Dėl folikulinės karcinomos pacientei taikytas gydymas radioakty­viuoju jodu. Po 6 mėnesių ligos atsinaujinimo požymių nerasta. Toliau pacientė bus stebima po pusės metų.

Išvados. Skydliaukėje uždegiminių miofibroblastinių navikų lite­ratūroje aprašyta 20 atvejų. Iš jų nė vienu atveju gretutinio skydliaukės naviko nerasta

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija