Šiuolaikinio automatizuoto retikulocitų rodiklių tyrimo reikšmė kasdienėje klimkinėje praktikoje: Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų 2012-2013 metų patirtis

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Tre, 2014/11/12 - 20:53
Atsisiųsta: 2
Laboratorinė medicina. 2014,
t. 16,
Nr. 2,
p. 81 -
88

Santrauka

Šiuo tyrimu buvo siekiama nustatyti, kas lemia automatizuoto retikulocitų rodiklių tyrimo užsakymą Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose (VUL SK), ir išanalizuoti šių rodiklių rezultatų panaudojimą diagnozuojant ir diferencijuojant anemijas. Tyrimas atliktas 2012-2014 metais VUL SK Laboratorinės medicinos centro (LMC) Hematologijos ir bendrosios citologijos laboratorijoje (HiBCL).

Tyrimo medžiaga ir metodai. Ištirta 512 suaugusių pacientų, kuriems 2012 m. spalio-gruodžio mėnesiais buvo užsakytas ir VUL SK LMC HiBCL atliktas automatizuotas hematologinis kraujo tyrimas, kartu nustatant retikulocitų rodiklius. Kraujo mėginiai tirti šiuolaikiniu automatiniu „Sysmex XE-5000" hematologiniu analizatoriumi, kurio veikimas pagrįstas hidrodinaminio fokusavimo ir fluorescencinės tėkmės citometrijos principu.

Rezultatai. Iš 512 tiriamųjų sumažėjusi hemoglobino (HGB) koncentracija (anemija) nustatyta 63 % pacientų. Jiems buvo apskaičiuotas retikulocitų produkcijos indeksas (RPI). Suklasifikavus pacientus pagal anemijų diagnostikos algoritmą HGB-MCV-RPI paaiškėjo, kad didžiausią dalį pacientų, kuriems užsakomi retikulocitų rodikliai, sudarė tie, kuriems nustatyta normocitozė su hiporegeneracija (62 %), ketvirtadaliui - makrocitozė su hiporegeneracija, o mažiausiai tiriamųjų - mikrocitozė su hiporegeneracija (11 %) ir normocitozė su hiperregeneracija (2 %). Kiekviename šių diagnostikos algoritmo suklasifikuotų pacientų pogrupyje nustatėme klinikinių diagnozių spektrą ir įvertinome jų dėsningumus. Taikant nusistovėjusį anemijų diferencijavimo algoritmą buvo rasta algoritme neminimų naujų anemijos diferencijavimo grupių: mikrocitozė su normalia regeneracija, normocitozė su normalia regeneracija, makrocitozė su normalia regeneracija, makrocitozė su hiperregeneracija. Aptikome naujų retikulocitų rodiklių nebrandžių retikulocitų frakcijos (IRF) ir retikulocitų hemoglobino ekvivalento (RET-He) koreliacinius ryšius su kitais hematologinio tyrimo rodikliais kiekviename diagnostikos algoritmo suklasifikuotų pacientų pogrupyje. Pagal išvestus koreliacinius ryšius paaiškėjo, kad IRF rodiklis gali būti naudingas vertinant patologinio proceso paveiktų kaulų čiulpų slopinimo sunkumą, o RET-He rodiklis gali būti naudingas ankstyvai geležies stokai aptikti bei ankstyvam atsakui į geležies terapiją vertinti.

Reikšminiai žodžiai: anemijų diferencinės diagnostikos algoritmas, retikulocitų produkcijos indeksas, nebrandžių retikulocitų frakcija, retikulocitų hemoglobino ekvivalentas.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija