Selenas ir jo junginių apykaita organizme

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Šeš, 2013/05/11 - 17:42
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2010,
t. 12,
Nr. 3,
p. 137 -
145

Santrauka

Per pastarąjį dešimtmetį atlikta daug reikšmingų seleno biocheminio ir genetinio lygmens tyrimų. Žinoma, kad gyvojoje gamtoje selenas randa­mas dviejų formų: gyvūnų ir žmogaus organizme yra selenocisteino ir gali būti selenometionino, augaluose - tik selenometionino. Savitoji aminorūgštis selenocisteinas nuo standartinės aminorūgšties cisteino skiriasi tik vienu atomu - sieros atomas pakeistas seleno atomu. Abu šie junginiai pasižymi panašiomis cheminėmis savybėmis. Selenocisteinui būdingas stipresnis nukleofiliškumas, todėl jis reaktyvesnis. Abu jungi­niai įsiterpia į baltymus per UGA kodoną, kur mRNR 3'-netransliuoja- moje dalyje yra tam tikras elementas, vadinamas SECIS.

Baltymai, kuriuose yra selenocisteino, vadinami selenoproteinais. Žmogaus organizme selenoproteinus koduoja daugiau kaip 25 genai. Šiuo metu jau yra žinoma 340-ies selenoproteinų cheminė struktūra. Ląstelėse selenoproteinai atlieka daug įvairių fermentinių funkcijų. Glutationo peroksidazės, tioredoksino reduktazės, skydliaukės hormo­no dejodinazės, seleno fosfatsintetazės ir daug kitų fermentų yra sele­noproteinai. Selenas yra svarbus šių fermentų komponentas arba kofak- torius. Seleno trūkumas organizme sutrikdo selenoproteinų sintezę, o tai paveikia įvairias organizmo funkcijas. Selenas pasižymi antikance- rogeniniu poveikiu, nes gali paskatinti susidaryti metilselenolą, t. y. se­leno metabolitą, kuris veikia genų raišką ir modifikuoja ląstelių ciklą bei imunines funkcijas.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, suaugusiems asme­nims rekomenduojama seleno paros norma yra 55 |ig. Pagrindiniai sele­no šaltiniai yra grūdiniai produktai ir mėsa, tačiau jo yra kiaušiniuose, pieno produktuose, daržovėse, jūrų gėrybėse ir kituose maisto produk­tuose. Seleno ypač gausu braziliniuose riešutuose, daug jo yra inkstuose ir kepenyse. Seleno koncentracija augaliniuose maisto produktuose pri­klauso nuo jo kiekio dirvožemyje, kuriame buvo auginami.

Reikšminiai žodžiai: selenas, selenoproteinai, struktūra, metaboliz­mas, glutationo peroksidazė, tioredoksino reduktazė, jodotironino dejo- dinazė.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness