Retrospektyvi kelio sąnario artroskopinių operacijų analizė: meniskų pažeidimų paplitimas, plyšimo tipai, lytinis dimorfizmas ir sąsajos su gretutine patologija

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Šeš, 2013/05/11 - 18:53
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2010,
t. 12,
Nr. 4,
p. 185 -
193

Santrauka

Darbo tikslas - išsiaiškinti kelio sąnario pažeidimų paplitimą per pas­taruosius 20 metu, amžinius ir lytinius ypatumus, mūsų gautus duome­nis palyginti su kitu šalių panašiu tyrimu duomenimis.

Tiriamieji ir metodai. Retrospektyviai išanalizuotos 2004 artro- skopinės kelio sąnario operacijos, kurios buvo atliktos Vilniaus universi­teto ligoninėje 1990-2010 m. Visus pacientus konsultavo ir operavo vie­nas iš darbo autorių - gydytojas Vytautas Tutkus. Visi skaičiavimai at­likti naudojant programas Microsoft Excel ir SPSS 10.0.

Tyrimo rezultatai. Visu pacientu amžiaus vidurkis buvo 32,8 metu, moterų - 34,8 metu, vyru - 31,9 metu. Operuoti dėl kelio są­nario pažeidimu vyrai sudarė 66,9 %, o moterys - 33,1 % visu pacientu. Vyru grupėje išsiskiria amžiaus intervalas nuo 21 ir 40 metu - šio am­žiaus vyrai sudaro maždaug du trečdalius visu vyru, patyrusiu kelio sąnario sužalojimus, o moterų grupėje tokio amžiaus pacientės sudarė mažiaukaip pusę visu operuotu moterų. Dešinį kelio sąnarį vyrai suža­lodavo dažniau - 54,3 %, moterys - 50,5% atveju. Kelio menisku sužalo­jimai nustatyti 67,4 % operuotu pacientu, tačiau santykinai dažniau vyrams (72,9 % operuotu vyru) nei moterims (56,3 % operuotu moterų). Net 30,1 % ištirtu moterų ir tik 8,4 % vyru turėjo girnelės patologiją. Vi­dinis meniskas buvo pažeistas kelis kartus dažniau nei šoninis (67,8 % visu menisku pažeidimu), šoninio menisko pažeidimai sudarė 21,8 % ir abu meniskai buvo plyšę 10,4 % atveju, tačiau iš ju du trečdaliai buvo aptikti nestabiliame kelio sąnaryje, kai kartu buvo plyšę ir kryžminiai raiščiai. Vidinio menisko plyšimas dažniausiai buvo išilginis (53,0 %), dažnas buvo ir lopo tipo plyšimas (27 %). Šoninio menisko plyšimas dažniausiai buvo išilginis - sudarė 45,1 % išorinio menisko plyšimu, lo­po tipo plyšimas - 21,3 %. Šoninio menisko radialinis plyšimas nusta­tytas 12,9 %, vidinio menisko - 3,3 % atveju. Šoninį disko formos me­niską radome 1,8 % operuotu pacientu. Specifinis šoniniam meniskui hiatus popliteus plyšimas sudarė 5,6 % šonininio menisko plyšimo at­veju. Išryškėjo radialinio plyšimo ir amžiaus priklausomybė: amžiaus vidurkis pacientu, kuriems buvo vidinio menisko radialinis plyšimas, buvo 50,2 metu, o šoninio menisko - tik 32,7 metu. Šoninio menisko plyšimo tipu analizė parodė, kad visais atvejais moterys buvo vyresnės nei vyrai.

Išvados. Lietuvoje kelio sąnario sužalojimai ir meniskų pažeidimai du kartus dažnesni vyrams nei moterims. Meniskų sužalojimus turėjo du trečdaliai pacientų, patyrusių artroskopiją dėl kelio sąnario pažeidi­mų. Vidinis meniskas plyšta tris kartus dažniau nei išorinis.

Reikšminiai žodžiai: kelio sąnarys, meniskai, meniskų plyšimai, kelio sąnario artroskopija.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness