Plaučių infekcijos diagnostika ir prevencija klinikinėje praktikoje

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Šeš, 2013/05/11 - 17:51
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2010,
t. 12,
Nr. 3,
p. 164 -
167
Autoriai: 

Santrauka

Kvėpavimo organų ligos Lietuvoje yra diagnozuojamos ir gydomos daž­niausiai. Infekcinės ligos sudaro didžiausią visu respiraciniu ligų dalį, todėl ypač svarbu jas tinkamai diagnozuoti, gebėti kritiškai vertinti tyri­mu rezultatus, išmanyti šių ligU prevencijos būdus.

Sveiko žmogaus viršutiniuose kvėpavimo takuose ir burnaryklėje nuolat ar epizodiškai persistuoja daugybė įvairiausiu mikroorganizmu. Konkuruodami tarpusavyje, mikroorganizmai padeda išlaikyti tam tik­rą pusiausvyrą tarp žmogaus organizmo ir įvairiu infekcijos sukėlėju.

Kiekvienai plaučiu ligai būdingi „savi“ sukėlėjai. Respiraciniai viru­sai dažniausiai lemia ūminį trachėjitą ir ūminį bronchitą. Haemophilus influenzae ir Streptococcus pneumoniae - lėtinio bronchito ir lėtinės obstrukcinės plaučiu ligos paūmėjimą. Streptococcus pneumoniae yra dažniausias visuomenėje įgytos ir vadinamosios ankstyvos hospitalinės pneumonijos sukėlėjas. Pseudomonas aeruginosa ir Acinetobacter yra dažniausiai diagnozuojami vėlyvosios hospitalinės ir dirbtinai ventiliuo­jamu asmenų pneumonijos sukėlėjai. Imunosupresijos būklės asmenims plaučiu uždegimą dažniausiai sukelia Streptococcus pneumoniae, Pneu­mocystis carinii (Pneumocystis jiroveci), Aspergillus ir citomegalijos vi­rusas. Gripo epidemijos metu dažniausi pneumonijos sukėlėjai yra Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus ir gripo virusas.

Kasdienėje klinikinėje praktikoje tiksliai nustatyti infekcijos sukė­lėją yra beveik neįmanoma, todėl nesunkiai sergantiems ligoniams ju net nebandoma nustatyti, o gydoma empiriškai. Tačiau hospitalizuo­tiems dėl sunkios infekcijos ligoniams ir asmenims, kuriems yra imuni­teto nepakankamumas, infekcijos sukėlėją visuomet reikėtų mėginti nustatyti.

Sintetiniai vitaminai ir mikroelementu papildai nuo respiracinės infekcijos neapsaugo, sveikimo nepagreitina ir komplikacijų rizikos ne­sumažina. Daržovės, vaisiai ir sveika gyvensena (nerūkymas, grūdini­masis) yra veiksmingiausios nemedikamentinės plaučiu ligU prevenci­jos priemonės. Skiepijimasis nuo gripo yra tinkamiausias medikamenti­nis respiraciniu infekcijų prevencijos būdas. Skiepijimas pneumokokine vakcina dažniausiai yra ne tik neveiksmingas, bet gali būti net žalingas.

Reikšminiai žodžiai: lėtinė obstrukcinė plaučiu liga, pneumonija, re­spiracinė infekcija, tuberkuliozė.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness