Plastinavimo laboratorijos įkūrimas Vilniaus universitete

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Sek, 2014/08/31 - 21:15
Atsisiųsta: 2
Laboratorinė medicina. 2014,
t. 16,
Nr. 1,
p. 55 -
58

Santrauka

Plastinavimas - tai šiuolaikinis biologinės medžiagos konservavimo metodas. Metodo pagrindą sudaro procesai, kurių metu vanduo audiniuose yra pakeičiamas stambiamolekuliais junginiais (silikonu, epoksidine derva ar poliesterine guma). Galutinis plastinavimo produktas yra kietas, lygiu ir švariu paviršiumi, neturintis nemalonaus kvapo, nereikalaujantis specifinių laikymo sąlygų, skirtingai nuo kitais būdais paruoštų audinių ji galima imti be pirštiniu. Visi šie bruožai lemia platų plastinuotų preparatų taikymą skirtingose mokslo ir mokymo proceso srityse: žmogaus anatomijoje ir patologijoje, zoologijoje, botanikoje, archeologijoje.

Plastinavimo laboratorija buvo irengta 2013-2014 metais Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Anatomijos, histologijos ir antropologijos katedros patalpose. Patalpų remontas ir plastinavimo irangos bei medžiagų pirkimas finansuotas projekto „Medicinos mokslu nacionalinės kompleksinės programos pagrindai: studijų infrastruktūros kūrimas ir atnaujinimas; MTEP infrastruktūros kūrimas, atnaujinimas" (projekto kodas VP2-1.1-ŠMM-04-V-02-006) lėšomis.

Patalpoje, skirtoje plastinavimo laboratorijai, buvo irengta ištraukiamoji ventiliacija, atvestas vanduo ir elektra. Plastinavimo įranga ir medžiagos pirktos iš „BIODUR Products GmbH" kompanijos. Laboratorijos įranga skirta plastinavimui standartiniu (S 10 silikono) metodu. Plastinuojamų preparatų dydis - iki horizontalaus žmogaus kūno pjūvio pečių lygyje.

Reikšminiai žodžiai: plastinavimas, S10 silikono metodas, anatomija.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness