Pirmą kartą ir pakartotinai gimdančių moterų kūno antropometrinių parametrų, krūtų tūrio bei kraujo serumo lipidų ir prolaktino sąsajos nėštumo laikotarpiu

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2016,
t. 18,
Nr. 4,
p. 176 -
184

Darbo tikslas. Įvertinti pirmą kartą ir pakartotinai gimdančių moterų, antropometrinių rodiklių, krūtų tūrio, kraujo serumo lipidų ir prolakti­no sąsajas pirmuoju ir trečiuoju nėštumo trečdaliais.

Medžiaga ir metodai. Darbe išanalizuoti 52 pirmą kartą ir 53 pa­kartotinai gimdančių moterų antropometriniai rodikliai: kūno išilginiai ir skersiniai matmenys, įvairių kūno dalių apimtys, odos klostės, krūtų matmenys, kai kurie indeksai (juosmens ir klubų indeksas, kūno masės indeksas). Taip pat apskaičiuota nėščiųjų pasyvioji kūno masė (santyki­nė ir absoliuti) ir krūtų tūris.

Vilniaus gimdymo namų klinikinėje diagnostikos laboratorijoje at­likti nėščiųjų kraujo serumo tyrimai: bendrojo cholesterolio, didelio tan­kio lipoproteinų cholesterolio, mažo tankio lipoproteinų cholesterolio, trigliceridų, taip pat prolaktino koncentracijos.

Rezultatai ir išvados. Išmatuotos kūno apimtys pirmą kartą gim­dančių moterų grupėje buvo mažesnės nei gimdančių pakartotinai, tai galima sieti su jau iki šio nėštumo buvusiomis didesnėmis šių moterų kūno apimtimis, vyresniu amžiumi, anksčiau buvusiais gimdymais. Pirmakarčių grupėje, lyginant su nėštumo pradžia, prolaktino koncentraci­ja nekoreliavo su krūtų tūriu, ji buvo labiau susijusi su serumo lipidų ro­dikliais, o kraujo serumo didelio tankio lipoproteinų cholesterolio kon­centracija labiau koreliavo ne su lipidų koncentracijomis, bet su antro­pometriniais rodikliais. Pakartotinai gimdančių moterų grupėje nėštu­mo pabaigoje rastos analogiškos rodiklių sąsajos kaip ir nėštumo pra­džioje, tik didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija stip­riau koreliavo su kitais kraujo serumo lipidais. Kraujo serumo lipidų ir prolaktino padidėjimas nėštumo pabaigoje tiek pirmą kartą, tiek pakar­totinai gimdančių moterų buvo statistiškai reikšmingas, tačiau šie ro­dikliai nėštumo pabaigoje statistiškai patikimai tarp grupių nesiskyrė.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness