Pacientų baimės nugriūti vertinimo lietuviškos skalės efektyvumas ir validacija

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2019,
t. 21,
Nr. 3,
p. 154 -
158

Santrauka

Darbo tikslas. Pritaikyti baimės nugriūti vertinimo skalę naudoti Lietuvoje ir įvertinti pacientų, turinčių periferinės vestibulinės funkcijos sutrikimų, baimę nugriūti.

Tyrimo metodai. Baimės nugriūti vertinimo skalės originalas anglų kalba buvo išverstas į lietuvių kalbą, atlikta kalbinė kultūrinė adaptacija ir validacija pagal tarptautinius reikalavimus. Skalė buvo pateikta kontrolinės grupės 115-ai sveikų pacientų, neturinčių periferinės vestibulinės funkcijos sutrikimo, ir tiriamosios grupės 115-ai pacientų, turinčių periferinės vestibulinės funkcijos sutrikimų: Menjero ligą, gerybinį paroksizminį pozicinį svaigimą, persirgtą vestibulinį neuritą ar kitus nepatikslintus periferinius svaigimus.

Rezultatai. Baimės nugriūti vertinimo skalės patikimumą įrodė aukšti pirminio ir pakartotinio tyrimo rezultatai: bendras Kronbacho alfa koeficientas buvo 0,932 visiems skalės klausimams, Spirmeno ir Brou (Spearman-Brow) koeficientas - 0,304. Baimės nugriūti vertinimo skalės patikimumas vertinant pirminius ir pakartotinius tyrimus buvo geras (Pirsono koreliacija 0,535), lyginant sveikus ir bijančius nugriūti asmenis. Baimės nugriūti vertinimo skalės patikimumui nustatyti 34 pacientai buvo apklausti du kartus ir atlikta duomenų analizė. ROC analizės gautas rezultatas 0,829 parodo, kad lietuviška baimės nugriūti vertinimo skalės versija yra santykinai gera ir turi pakankamai didelį jautrumą ir specifiškumą - atitinkamai apie 76 % ir 90-95 %. Baimės nugriūti vertinimo skalės suma, didesnė nei 70 balų, reiškia, kad pacientas turi didelę baimę nugriūti.

Išvada. Baimės nugriūti vertinimo lietuviškos skalės statistinė analizė įrodė, kad ši skalė yra patikima ir tinkama diferencijuoti vestibulinės funkcijos sutrikimų varginamiems pacientams, turintiems didesnę baimę nugriūti nei sveiki asmenys.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija