Infekcinių paūmėjimų dažnis ir sukėlėjų pokyčiai sergant cistine fibroze

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Sek, 2016/03/20 - 17:29
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2015,
t. 17,
Nr. 4,
p. 165 -
168

Darbo tikslas. Nustatyti ir įvertinti cistine fibroze sergantiems pacientams infekcinių paūmėjimų dažnį ir sukėlėjų pokyčius per ketverius metus.

Tyrimo metodai. Atlikta retrospektyvioji Kauno klinikose 2011-2014 metais gydytų cistine fibroze sergančių pacientų mikrobiologinių pasėlių duomenų analizė.

Rezultatai. Lyginant vaikų ir suaugusių pacientų infekcijų paūmėjimų dažnį, buvo nustatyta, kad vaikams paūmėjimai pasireiškia dažniau (atitinkamai 84,6 %, n = 11, ir 15,4 %, n = 2 (p = 0,018)). Pacientus, kuriems tiriamuoju laikotarpiu buvo nustatyti ne daugiau kaip 4 infekcijos paūmėjimai, palyginę su pacientais, kuriems tokių paūmėjimų buvo 5 ir daugiau, nustatėme, kad patikimai dažniau pastarojoje grupėje viename pasėlyje buvo išskirti du ir daugiau infekcijos sukėlėjų (atitinkamai 34,8 %, n = 8, ir 69,2 %, n = 9, p = 0,047). S. aureus išskyrimo dažnis kartotiniuose tyrimuose išliko stabilus ir svyravo nuo 55,6 % iki 69,2 %. Didėjimo tendenciją tiriamuoju laikotarpiu, esant kartotiniams paūmėjimams, turėjo Acinetobacter spp., Enterobacteriaceae šeimos bakterijų ir Candida spp. išskyrimas. Enterobacteriaceae pirmo tyrimo metu buvo išskirtos tik 8,3 % tiriamųjų, o penkto tyrimo metu - net 30,8 % pacientų. Acinetobacter spp. antro tyrimo metu nebuvo išskirta nė vienam pacientui, o penkto tyrimo metu - 15,4 %. P. aeruginosa išskyrimo dažnis kartotinių paūmėjimų metu svyravo. Dažniausiai P. aeruginosa buvo išskirtas pacientams trečio ir ketvirto paūmėjimo metu, tačiau per penktą paūmėjimą šio sukėlėjo dažnis siekė tik 7,7 %.

Išvada. Kvėpavimo takus kolonizuojantys mikroorganizmai sergant CF kinta priklausomai nuo pacientų amžiaus, galbūt skiriamo profilaktinio antibakterinio gydymo, paūmėjimų dažnio, tačiau daugiau nei pusei visų pacientų kvėpavimo takus kolonizuoja S. aureus.

Reikšminiai žodžiai: 
© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness