Ikimokyklinio amžiaus Lietuvos vaikų augimo rodiklių ir socialinių bei ekonominių veiksnių sąsajos (žvalgomasis tyrimas)

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Ket, 2013/05/09 - 16:00
Atsisiųsta: 7
Laboratorinė medicina. 2009,
t. 11,
Nr. 3,
p. 140 -
148

Darbo tikslas: nustatyti ikimokyklinio amžiaus Lietuvos vaiku augimo rodikliu ir socialiniu bei ekonominiu veiksniu sąsajas.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Išanalizuoti Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio, Marijampolės ir Mažeikiu vaiku pirminės sveikatos priežiū­ros įstaigų ambulatoriniu korteliu duomenys - iš viso sukaupti 1004 vai­ku (497 berniuku ir 507 mergaičių), gimusiu 1996 m., ūgio ir svorio kiti­mu ikimokykliniu laikotarpiu, taip pat tėvu išsilavinimo bei profesijų duomenys. Profesijos suskirstytos į grupes pagal tarptautinį profesijų klasifikacijos standartą ISCO-88. Atitinkamų Lietuvos regionų viduti­nių atlyginimų ir bedarbystės 1996-2003 m. analizei pasitelkti Lietuvos Respublikos statistikos departamento duomenys. Matematinė duomenų analizė atlikta naudojant standartines statistines programas (SPSS, „Microsoft Excel“), pateikta pagrindinių rodiklių aprašomoji statistika, atlikta dvifaktorinė dispersinė analizė (ANOVA).

Rezultatai. Ikimokyklinio amžiaus vaikų ūgis labiau siejosi su tė­vo profesija nei su mamos: vaikai, kurių tėčio profesija priskirta aukš­tesnei kvalifikacijai, buvo aukštesnio ūgio. Tačiau vaikų kūno masės in­deksas labiau siejosi su mamos profesija: esant aukštesnei mamos profe­sinei kvalifikacijai, mergaitės buvo lieknesnės, o berniukai stambesni. Taip pat rastas tam tikras ryšys tarp augimo rodiklių ir vidutinio atlygi­nimo: kuo regione išmokėtas vidutinis atlyginimas didesnis, tuo mergai­tės aukštesnės, o berniukai stambesni. Tačiau nedarbo lygis neturėjo reikšmingos įtakos svarbiausiems Lietuvos vaikų augimo rodikliams.

Išvados. Įrodėme esant tam tikrų sąsajų tarp socialinių ir ekonomi­nių veiksnių bei vaikų augimo rodiklių ikimokykliniu laikotarpiu. Ta­čiau būtina atlikti gausesnių kraštutinės socialinės ir ekonominės būk­lės vaikų grupių augimo analizę, susieti daugiau ir įvairesnių vaiko so­cialinės ir ekonominės aplinkos veiksnių su augimo rodikliais.

 

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija