Ektopinio adrenokortikotropinio hormono sindromo diagnostikos sunkumai ir gydymo galimybės: klinikiniai atvejai ir literatūros apžvalga

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2018,
t. 20,
Nr. 1,
p. 63 -
71

Įvadas. Ektopinis adrenokortikotropinio hormono (AKTH) sindromas - tai reta endokrininė liga, kuriai būdingas AKTH gaminantis navikas, esantis ne hipofizėje. Dėl neadekvačiai didelės ektopinės AKTH sekreci­jos išsivysto lėtinis hiperkortizolizmas - Kušingo sindromas, susijęs su įvairiomis komplikacijomis, didinančiomis mirtingumą. Pirmiausia pa­sirenkamas gydymas yra AKTH gaminančio naviko šalinimas, todėl es­minė užduotis yra ektopinės AKTH sekrecijos šaltinio nustatymas. Ne­nustačius AKTH sekrecijos židinio, hiperkortizolemijos kontrolei skiria­mi medikamentai, slopinantys kortizolio sintezę ir sekreciją antinks­čiuose, bei somatostatino analogai.

Klinikinių atvejų pristatymas. Pristatomi du išskirtiniai atvejai, kai pacientams, atlikus visus įmanomus tyrimus, nebuvo nustatytas ek­topinės AKTH sekrecijos židinys. Pirmasis pacientas 10 mėnesių buvo gydytas etomidatu, nes dėl sunkios būklės reikėjo greitai suvaldyti hiperkortizolemiją, o kiti medikamentiniai gydymo būdai buvo neveiks­mingi arba neprieinami. Praėjus dvejiems metams dėl ligos progresavi­mo skirta paliatyvi chemoterapija bei oktreotidas. Liga stabilizuota, iki šiol pacientas gydomas metiraponu. Antrajam pacientui Kušingo sin­dromas nustatytas, kai buvo gydomas nuo sepsio reanimacijos ir inten­syviosios terapijos skyriuje. Ektopinė AKTH sekrecijos kilmė patvirtin­ta atlikus tyrimus. Hiperkortizolemijos kontrolė palaikyta metiraponu, tačiau jau iki ligos buvusi piktybinė hipertenzija ir didelio laipsnio pro­teinurija lėmė inkstų funkcijos blogėjimą. Ištikus paskutiniam sepsio epizodui, išsivystė sepsinis šokas, dauginis organų funkcijos nepakan­kamumas, pradėta hemodializė. Buvusi aukšta AKTH koncentracija su­mažėjo iki normos, ir tai lėmė antinksčių funkcijos nepakankamumą. Skirta pakaitinė terapija hidrokortizonu, kuri tęsiama iki šiol.

Išvados. Nepaisant pažangių diagnostinių tyrimų ektopinis AKTH sekretuojantis židinys ne visada aptinkamas, todėl negalima pritaikyti radikalaus chirurginio gydymo. Aprašytuose atvejuose apžvelgiamos diagnostikos galimybės, konservatyvaus gydymo taktika ir ligos baigtys.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness