D-laktatacidozė - trumpos žarnos sindromo komplikacija

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Tre, 2017/04/26 - 09:27
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2017,
t. 19,
Nr. 1,
p. 37 -
41

Įvadas. Trumpos žarnos sindromas (TŽS) - tai liga, kurios metu dėl su­trikusios plonosios žarnos funkcijos atsiranda skysčių ir maisto medžia­gų malabsorbcija pacientams, kurie neteko didelių plonosios žarnos seg­mentų dėl rezekcijos ar patologijos. Dažniausios TŽS priežastys - nekro­zinis enterokolitas, įvairių žarnyno dalių atrezija, gastrošizė. Dažniausi TŽS simptomai: viduriavimas, prastas svorio, vėliau ir ūgio augimas, pilvo pūtimas. Klinikinė raiška priklauso nuo likusios žarnos ilgio, jos pažeidimo laipsnio, paciento amžiaus, rezekcijos vietos, ileocekalinio kampo ir storosios žarnos buvimo bei gretutinės patologijos. TŽS diag­nostika paremta klinikine raiška bei chirurginės žarnos rezekcijos anamneze. TŽS komplikuojasi skysčių ir elektrolitų balanso sutrikimu, mitybos ir mikroelementų nepakankamumu.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Šiame straipsnyje aprašome retą ligos atvejį - D-laktatacidozę vienerių metų ir 11 mėnesių amžiaus ligo­nei, ir pateikiame trumpos žarnos sindromo ir jos komplikacijos D-laktacidozės literatūros apžvalgą. D-laktatacidozė - tai būklė, kuriai būdinga sunki metabolinė acidozė esant padidėjusiam anijoniniam tarpui (AT) ir greitai progresuojantiems neurologiniams simptomams. D-laktatacido­zė išsivysto pacientams, kuriems išsaugota bent dalis storosios žarnos. Pagrindiniai patologiniai D-laktatacidozės aspektai: 1) pakitusi virški­nimo trakto anatomija, kuri lemia pernelyg didelio nesuvirškintų an­gliavandenių kiekio patekimą į storą ą žarną ir 2) specifinė žarnyno mikrobiotos sudėtis. Padidėjusi D-laktato koncentracija ir absorbcija storojoje žarnoje yra pagrindinis veiksnys, sukeliantis padidėjusią krau­jo serumo D-laktato koncentraciją ir D-laktatacidozės išsivystymą. Kli­nikiniai ir laboratoriniai D-laktatacidozės požymiai - greitai progresuo­janti encefalopatija, tachipnėja, metabolinė acidozė su padidėjusiu AT, padidėjusi D-laktatų koncentracija kraujyje bei normali L-laktatų kon­centracija. Gydant D-laktatacidozę skiriama dieta bei mažinamas mik­robiotos kiekis storojoje žarnoje.

Išvados. D-laktatacidozė yra reta, tačiau grėsminga ligonių, turin­čių trumpos žarnos sindromą esant išlikusiai storajai žarnai, komplika­cija.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija