Naujų leukocitų ir trombocitų parametrų klinikinis pritaikymas: literatūros apžvalga

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2022,
t. 24,
Nr. 2,
p. 86 -
92

Santrauka

Įvadas. Modernūs hematologiniai analizatoriai yra neatsiejama laboratorinės medicinos ir klinikinės gydytojų praktikos dalis, o bendras hematologinis tyrimas yra pigus, paprastas ir plačiai pritaikomas klinikinėje praktikoje. Hematologinio tyrimo rezultatų interpretacija yra reikalinga diagnozuojant ir atliekant įvairių ligų patikrą, diferencinę diagnostiką, gydymo stebėseną bei prognozuojant pacientų baigtis. Automatizuoti hematologiniai prietaisai dar labiau padidina tyrimų našumą ir preciziškumą. Be įprastų kiekybinių hematologinių rodiklių, nusakančių absoliutų ir reliatyvų ląstelių skaičių, vis dažniau analizės rezultatuose pateikiami nauji leukocitų ir trombocitų rodikliai: monocitų pasiskirstymo plotis, atipiniai limfocitai, nebrandūs granulocitai, nesubrendusių trombocitų frakcija ir kiti, kurie gali suteikti papildomos informacijos apie įvairias patologines būkles.

Tyrimo tikslas. Atlikti literatūros analizę ir pateikti šiuolaikinių hematologinių analizatorių naujų parametrų klinikinės reikšmės pavyzdžių.

Tyrimo metodai. Literatūros apžvalga atlikta Medline (PubMed) duomenų bazėje ir naudojant EFML prieigą prie indeksuojamų mokslinių žurnalų neribojant paieškos laikotarpio. Naudoti šie reikšminiai žodžiai: automatizuoti hematologiniai analizatoriai, bendras hematologinis tyrimas nauji parametrai, automatizuoti leukemijos parametrai, klinikinė reikšmė. Straipsniai atrinkti pagal išsikeltą darbo tikslą, nesivadovaujant iš anksto nustatytu protokolu.

Išvados. Atliekama vis daugiau tyrimų, nagrinėjančių naujų hematologinių parametrų naudą atliekant įvairių infekcinių, uždegiminių ligų diferencinę diagnostiką, atrankinius tyrimus, prognozuojant onkologines ar kitas lėtines ligas ar priimant įvairių intervencijų taikymo sprendimus. Naujos analitės papildo įprastus įvairių tyrimų rezultatus, suteikdamos daugiau tikslumo ir specifiškumo. Remiantis aptartais tyrimais galima teigti, kad nauji pažangūs leukocitų ir trombocitų rodikliai gali suteikti papildomos informacijos medicinos laboratorijoms ir gydytojams, o tolesni tyrimai, patvirtinantys jų naudą, palengvins įvairių patologinių būklių diagnostiką, gydymo planavimą ir pacientų būklės vertinimą.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija