Monogeninių epilepsijų genetinės struktūros tyrimas bioinformacinėmis priemonėmis

Jūs esate čia

Laboratorinė medicina. 2017,
t. 19,
Nr. 1,
p. 26 -
30

Įvadas. Genetinių veiksnių svarba epilepsijos vystymuisi neabejotina, tačiau genetinė epilepsijos struktūra menkai ištirta. Monogeninių ligų, pasireiškiančių epilepsija ar traukuliais, etiologinės struktūros tyrimai svarbūs parenkant tinkamiausius genetinio ištyrimo metodus ir algorit­mus bei sudaro prielaidas išsamesniems etiopatofiziologiniams epileptogenezės ir iktogenezės mechanizmų tyrimams.

Tyrimo medžiaga ir metodai. Pasitelkus bioinformacines duome­nų bazes OMIM, Pubmed, STRING, MINT, BIOGRID, Gene Ontology, Human Phenotype Ontology, atlikta monogeninių ligų, pasireiškiančių epilepsija ar traukuliais, etiologinės struktūros ir klinikinių charakte­ristikų analizė, genų funkcinės anotacijos analizė.

Tyrimo rezultatai. Sudaryta, mūsų žiniomis, išsamiausia 880 mo­nogeninių ligų, pasireiškiančių epilepsija ar traukuliais, duomenų bazė EpiGene ir įrankis paieškai pagal klinikinius simptomus ir požymius; sudarytas dažniausių funkcinių genų kategorijų, susijusių su šiomis monogeninėmis ligomis, sąrašas; išanalizuoti dažniausi klinikiniai simpto­mai ir požymiai, susiję su šiomis ligomis.

Išvados. Monogeninėms ligoms, pasireiškiančioms epilepsija ar traukuliais, būdinga ypač didelė genetinė ir fenotipinė įvairovė. Di­džiausią monogeninių epilepsijų grupę sudaro paveldimos medžiagų apykaitos ligos. Mūsų žiniomis, išsamiausia monogeninių ligų, pasireiš­kiančių epilepsija ar traukuliais, duomenų bazė EpiGene gali būti nau­dinga ir klinikinei praktikai (klinikinei ir etiologinei diagnostikai, gene­tinio ištyrimo metodų ir algoritmų parinkimui), ir tolesniems moksli­niams tyrimams (nuodugnesniems etiopatogeneziniams epileptogenezės mechanizmų tyrimams ir naujų vaistų taikinių paieškai).

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija