Kaklo paraganglioma kartu su papiline skydliaukės karcinoma: retas klinikinis atvejis

Jūs esate čia

Straipsnio įrankiai
Pir, 2022/09/05 - 14:23
Atsisiųsta: 1
Laboratorinė medicina. 2021,
t. 23,
Nr. 2,
p. 74 -
80

Santrauka

Tikslas - pristatyti galvos ir kaklo paragangliomos klinikinius, diagnostinius ir gydymo ypatumus, pateikiant klinikinį atvejį ir trumpą literatūros apžvalgą.

Įvadas. Paragangliomos yra reti, lėtai augantys, gausiai vaskuliarizuoti navikai, kilę iš nervinės keteros ląstelių. Galvos ir kaklo paragangliomos sudaro vos 3 % visų ekstraadrenalinių paragangliomų. 30-40 % paragangliomų yra paveldimos, dažniausiai nustatomos sukcinatdehidrogenazės šeimos genų mutacijos. Galvos ir kaklo paragangliomos dažniausiai aptinkamos kaip simptomų nesukeliantys, lėtai didėjantys dariniai kakle.

Klinikinis atvejis. 37-erių metų moteris atvyko dėl staiga atsiradusio darinio dešinėje kaklo pusėje. Echoskopiškai nustatyti 2 mazgai skydliaukėje ir nehomogeninis, panašus į skydliaukės audinį darinys dešinėje kaklo pusėje, šalia požandinės seilių liaukos. Buvo atlikta skydliaukės mazgo su echoskopiniais piktybiškumo požymiais aspiracinė punkcija, citologinio tyrimo atsakymas - piktybinio naviko įtarimas, panašu į papilinę karcinomą. Kelis kartus atlikta dešinės kaklo pusės darinio aspiracinė punkcija, tačiau citologinis tyrimas visus kartus buvo neinformatyvus. Įtariant papilinę skydliaukės karcinomą, darinį dešinėje kaklo pusėje traktuojant kaip metastazę limfmazgyje, pacientei atlikta tiroidektomija ir dešinės kaklo pusės selektyvi limfadenektomija. Galutiniu histologiniu tyrimu patvirtinta papilinės skydliaukės karcinomos diagnozė ir nustatyta, kad darinys dešinėje kaklo pusėje - ekstraadrenalinė geros diferenciacijos paraganglioma.

Išvados. Nors vaizdinių tyrimų diagnozuoti paragangliomas netrūksta, jas galima nesunkiai vizualizuoti netgi tokiu lengvai prieinamu tyrimu kaip ultragarsas, tačiau ne visada šių navikų diagnostika yra tokia paprasta, kaip ir mūsų aprašytu klinikiniu atveju.

© 2024, Lietuvos laboratorinės medicinos draugija
randomness